Jak na správné napětí horní i spodní nitě?

11.07.2016
Také se vám smyčkuje při šití nit? Věděli jste, že chyba nemusí být v šicím stroji, ale jen v chybně seřízeném napětí horní či spodní nitě? Poradíme vám, jak na to!

Jak na správné napětí horní i spodní nitě?

Spousta lidí má doma šicí stroj. Někteří jsou se svým šicím strojem spokojení a jiní by ho nejraději vyhodili z okna, protože šev je nepěkný, stahuje se a krabatí, z horní nebo spodní strany jsou vidět výrazné smyčky. Je to ale jen proto, že uživatelé nedokážou správně nastavit napětí nití.
Při zakoupení šicího stroje by měl být přiložen v krabici český návod. V návodu naleznete užitečné informace a je dobré si ho pozorně přečíst už před tím, než začnete šít. Každý šicí stroj se totiž něčím liší a obsluha nemusí být stejná jako u jiného šicího stroje, který znáte.
Různé materiály, druhy i síly nití vyžadují nastavení odlišného napětí. Vždy, když se chystáte něco šít, musíte kvalitu stehů odzkoušet na vzorečku vybrané látky (i s použitím vybraných nití) a nastavení napětí případně seřídit.
Také se vám smyčkuje při šití nit? Věděli jste, že chyba nemusí být v šicím stroji, ale jen v chybně seřízeném napětí horní či spodní nitě? Poradíme vám, jak na to!

 

Jak správně seřídit horní nit

Šicí stroj mívá už z výroby napětí nití ideálně nastavené, obvykle bývá horní napětí nastaveno na voliči na č. 4 (při tomto nastavení se počítá se standardními sílami nití i materiálu). Změna napětí horní niti je docela častým úkonem k dosažení dokonalého stehu při šití silnějších nebo naopak příliš tenkých materiálů. Před samotným šitím se doporučuje zkusit šít na kousku použité látky a napětí nití případně seřídit. Pokud se při šití tvoří smyčky na horní straně švu, znamená to, že je napětí horní nitě příliš velké (musíte na ovladači napětí horní nitě zvolit nižší číslo). Když se naopak smyčky dělají na spodní straně šité látky, je napětí horní nitě příliš malé (musíte na ovladači napětí horní nitě zvolit vyšší číslo).

Správné napětí nití vypadá takto:

Správné provázání nití

TIP: Navlékněte do stroje odlišnou barvu horní a spodní nitě – provázání bude lépe vidět.
Horní i spodní nit mají být provázány stejně, případně horní nit může být provázána o něco víc do spodní části vrstev látky (např. u šití knoflíkové dírky je to vysloveně žádoucí). Tato horní část je lícová.
 

Jak správně seřídit spodní nit

Napětí spodní niti se běžně nemění, ale pokud je to potřeba, tady je návod.  Správné napětí spodní nitě by mělo být nastaveno už z výroby. Ve většině návodů regulaci napětí spodní nitě ani nenajdete. Podle typu chapače vašeho stroje jsou jen dvě možnosti, jak to udělat.

1.    Stroje s vertikálním uložením cívky - to znamená:
- stroje s kyvným CB chapačem (např. šicí stroj Lucznik 2005 Amelie II nebo Lucznik 555 Laura)

Kyvný CV chapač šicího stroje
a
- stroje s vertikálním rotačním průmyslovým chapačem Gritzner Tipmatic 6122 nebo Bobbin Emotion 2028 Plus.

Průmyslový rotační chapač šicího stroje

U těchto strojů poznáte správné napětí spodní nitě tak, že vložíte cívku do cívkového pouzdra a nit správně provlečete. Pak uchopíte konec nitě (podobně jako u joja) a cívkové pouzdro spustíte dolů. Nit by se měla „vysunout“ v délce asi 10 cm, respektive cívkové pouzdro by mělo po niti mírně sklouznout dolů. Podle toho, jestli se nit nadměrně z cívkového pouzdra odmotává nebo naopak jde těžko potáhnout, musíme napětí spodní niti regulovat. U těchto strojů zmenšujeme nebo zvětšujeme napětí spodní nitě pomocí malého šroubku na cívkovém pouzdře.

Správné navinutí nitě v cívkovém pouzdře kyvného chapače

Podívejte se také na video: 

2.    Stroje s horizontálním uložením cívky -  to znamená stroje s horizontálním rotačním chapačem (např. šicí stroj Lucznik 2060 Helena, Lucznik 2020 Balladyna II, Juki HZL - DX 7, ...)

U těchto strojů zmenšujeme nebo zvětšujeme napětí spodní nitě opět pomocí malého šroubku, který vypadá takto:

Cívkové pouzdro pro rotační chapač                    Správné navinutí nitě v cívkovém pouzdře rotačního chapače


a)    Ke šroubku je přístup otvorem z čelní strany stroje po odsunutí schránky s příslušenstvím.

Čelní přístup k cívkovému pouzdru rotačního chapače

b)    Když stroj nemá čelní otvor, ke šroubku se dostanete z horní strany po odšroubování stehové desky. (Postupujte podle návodu ke svému šicímu stroji!)

Horní přístup k cívkovému pouzdru rotačního chapače

U strojů s rotačním chapačem nelze poznat správné napětí spodní nitě. Musíte se řídit citem, aby tah nitě nebyl ani moc malý ani moc velký.

Upozornění: Buďte při utahování i povolování šroubku opatrní, otáčejte jen o čtvrt až půl otočky - závity šroubku se snadno strhají a je potom nutné zakoupit celé cívkové pouzdro nové.
 

Tak nyní už víte vše, ale pro jistotu pro vás máme ještě malé opáčko:

1. Chci šít, vezmu si zbytek látky a vyberu vhodné nitě.
2. Nacívkovanou nit vložím do pouzdra a zkusím napětí spodní nitě.
3. Navleču si stroj a odšiji rovnosteh a klikatý nebo overlockový steh.
4. Když je výsledek dobrý, přistoupím k samotnému šití. Když ne, přistoupím k bodu 5.
5. Doladím napětí horní nitě voličem napětí.