Overlock - proč ho mít?

09.07.2008
Overlock je zvláštní druh šicího stroje. Tento článek vás s overlockem seznámí, takže po jeho přečtení už budete vědět, proč byste overlock doma neměla postrádat.

Overlock - proč ho mít doma?

 

V tomto článku se podíváme na overlocky. K čemu je overlock dobrý a vhodný, proč overlock mít doma a čím nám může overlock být nápomocen.


V každé domácnosti je čas od času nutné něco zašít nebo ušít, zkrátka, šití se nevyhnete. Chcete-li si usnadnit, zpříjemnit a zrychlit práci a šití, potom je vhodné využít jako šikovného pomocníka šicí stroj. Takový šicí stroj vám ubere dřiny a přidá času, protože jeho doménou je šití a šicí operace, a to jejich velké množství. Navíc vám šicí stroj umožní si s daným oblečením, které právě šijete, vyhrát a užít si šití, a za pomocí celé řady funkcí a druhů stehů, které moderní šicí stroj nabízí, může vaše šití vytvořit skutečně kvalitní a pěkné oblečení.


Jenomže šicí stroj není schopen zvládnout všechny šicí operace, jelikož šicí stroj má konstrukci, která mu neumožňuje určité operace vykonávat. A k tomu jsou vhodní další šicí pomocníci, kteří jsou na takové šicí operace konstruováni, a přinesou vám další časovou úsporu šití a vyšší kvalitu vašeho šití a vašich výrobků. Takovým pomocníkem je právě overlock. Ptáte se, co to je overlock či overlocky? Potom čtěte dál náš článek, který se věnuje tématu overlocky.


Overlocky jsou stroje, které čistí a začišťují švy - použijete-li na zhotovení švů overlock, dosáhnete takové kvality, kterým se vyznačuje kupované oblečení. Overlocky jsou tedy zvláštní šicí stroje, které sešívají, stříhají a zároveň přitom i začišťují. Overlock lze také jinak také pojmenovat jako obnitkovací stroj. Jak vidíte, jde o specializované šití a šicí operace. Obzvlášť vynikající je overlock k šití z úpletů. No jo, řeknete si, ale šicí stroj má i overlockové stehy, tak k čemu overlock? Ano, je pravda, že šicí stroj může mít i overlockové stehy. Tyto stehy ale nejsou dostačující a použijete-li tento steh, potom se nevyhnete dalšímu ručnímu šití a souvisejícím ručním pracem, které vám právě overlocky ušetří tím, že je overlocky udělají za vás. A tak, jako šicí stroje činí šití komfortní a méně náročnou činností, tak overlocky činí komfortní a méně náročnou činností právě začišťování, stříhání a sešívání švů, tedy zvláštní šicí operace, které většina domácích švadlen dělá ručně.


Nyní se podíváme, jakými funkcemi se správné overlocky vyznačují. Především jsou overlocky vybaveny nastavením šířky stehu podobně jako u běžného šicího stroje. Tato regulovatelnost stehu se pro overlocky jeví jako velmi výhodná obzvlášť při drobném šití (např. oblečky pro panenky či pro čtyřného mazlíčky), když potřebujete steh kratší než 0,5 cm. Důležitou součástí pro overlocky je zásobník na odstřižené kousky, který umožňuje snadnější úklid po skončení šití. Pro šití pletenin a úpletů pro overlocky je dobrou funkcí diferenciální podávání, které zajišťuje volbu pnutí látky podle typu materiálu. Pomocí této funkce overlock nabízí možnost pro krásné pravidelné řasení.


Na závěr si shrňme, co nám již overlocky říkají a co jsme se o nich dozvěděli: overlocky umí profesionálně sešívat, ale pro celkové šití overlocky nestačí, a proto je potřebné vlastnit také šicí stroje. Overlocky jsou ale nezbytnými pomocníky k šicím strojům. Pro prošívání, našívání a jiné nutné krejčovské činnosti se bez šicího stroje neobejdete.


Je dobré mít při šití nachystané vedle sebe jak šicí stroj tak i overlock, protože v žádné domácnosti overlocků není dosti! ;-)