Lucznik - 60 let tradice

11.08.2008
Značka Lucznik má šedesátiletou tradici, avšak její kořeny sahají mnohem hlouběji. V našem článku si přečtete více o společnosti, která šicí stroje a overlocky Lucznik vyrábí.

Lucznik - tradice, která zavazuje"Před dávnými časy..." či "V dobách, kdy na zemi žili ještě draci..." tak začíná mnoho pohádek. Ale nejen v pohádkách je stará tradice či nepřerušená činnost důvodem, proč být pyšný.


Starobylé tradice, pradávné rodinné kořeny, pečlivě obnovované památky. Tím vším se chlubíme, když to máme. U firem tomu není jinak. Neměla by společnost být patřičně hrdá, že byla založena už v roce 1850? Určitě ano. Tak dlouhá činnost totiž svědčí o mnoha dobrých věcech.


Ještě před 2. světovou válkou ve Wroclawi existovala německá společnost na výrobu vodoměrů. K tomuto období se v tradici společnosti ASPA, která vyrábí šicí stroje a overlocky Lucznik, vztah neprojevuje, avšak je pravdou, že po válce na základě činnosti této předválečné firmy byla založena společnost ASPA a později se vyvinula do současné podoby.


Zpočátku byly ve společnosti ASPA vyráběny vodoměry, železné odlitky a výrobky pro armádní účely, a to v období, které předešlo šicí stroje a overlocky. Později podobně jako u jiných firem s dlouhou historií přišel další rozvoj, v němž postupně přišly ke slovu i šicí stroje a overlocky. Společnost ASPA zahájila nové a prospěšné projekty a pracovala na jejich rozvoji. Do produkce společnosti tedy spadaly elektrické motory, svářecí zařízení, kompresory, náhradní díly pro motorový průmysl, odlitky barevných kovů, šicí stroje, domácí spotřebiče. Na druhé straně jsme však byli nuceni ukončit starší a neziskové provozy. 


Společnosti přidružené ke skupině ASPA velmi dobře zvládají výrobní postupy a s nejvyšší opatrností navyšují standardy vysoké kvality, což samozřejmě platí i pro šicí stroje a overlocky. Proto máme výrobní certifikáty (ISO) a proto každý výrobek, který se uvádí na trh, je buď testován anebo je opatřený schvalovacím certifikátem a má výsledky testů provedené dodavately. Stejné postupy společnost uplatňuje i pro šicí stroje, overlocky a další zboží. 


Proč některé výrobky společnost označuje značkou Lucznik? Protože společnost ASPA mnoho let spolupracovala se společností Lucznik z Radomi na šicí stroje, kde pomáhala s výrobou základních částí pro šicí stroje, jako jsou hlavní řídicí jednotky pro tyto šicí stroje. V současné době ve společnosti ASPA převzali pokračování dlouhé tradice výroby polských šicích strojů Lucznik. Výroba pro tyto šicí stroje zpočátku výhradně zajišťovaná v Radomi byla doplněna o nové modely a produkty vyráběné v zemích Dálného Východu. 


Na místě, kde probíhá výroba, nezáleží. Závěrečná kompletace, kontrola kvality a také příprava pro prodej jsou prováděny experty společnosti ASPA v polské Radomi. Většina zaměstnanců společnosti dříve pracovala pro bývalou společnost Lucznik v Radomi, kde byla započata legenda této značky. Hlavním rysem pro šicí stroje a overlocky či jiné produkty Lucznik je jednoduchost a spolehlivost.