Jak poznám, který typ chapače má můj šicí stroj?

21.01.2016
Jak se vyznat v chapačích, aneb jaký typ chapače má můj šicí stroj? Ucelený popis jednotlivých druhů chapačů s obrázky.

Jaký chapač má můj šicí stroj?

Pokud nevíte, jaký typ chapače má váš šicí stroj, je několik způsobů, jak to zjistit. Pro rychlou informaci jsme vám připravili následující pomůcku. Druhou možností je vyhledat svůj typ stroje na stránkách Ráj-šití.cz, kde máme nejrozsáhlejší nabídku značek šicích strojů na českém trhu. V produktové kartě uvádíme, jaký typ chapače má který model.

Zde nabízíme pár tipů a ilustračních obrázků, jak od sebe rozeznat jednotlivé typy chapačů běžných u domácích šicích strojů.
 

1) Chapač kyvný CB (vertikální)Kyvný CB chapač

Nejstarším a pro domácí šicí stroje nejběžnějším typem chapače je vertikálně umístěný kyvný chapač, alias CB chapač. Najdete ho u většiny mechanických šicích strojů staršího data, ale i u moderních šicích strojů se těší velké oblibě. Je umístěný svisle pod stehovou deskou a běžně není vidět. Abyste se k němu dostali, musíte odsunout či odklopit přihrádku šicího stroje, popř. odklopit dvířka nebo vytáhnout kryt volného ramene.
 

2) Chapač rotační horizontálníHorizontální rotační chapač

Dalším nejčastějším typem chapače je rotační horizontální typ. Má jej většina elektronických strojů, ale i některé levné stroje určitých značek. Jak napovídá název, tento chapač je situovaný vodorovně se stehovou deskou a je velmi snadné se k němu dostat. Zpravidla bývá zakryt průhlednou krytkou, z čehož plyne jeho enormní výhoda - při šití máte možnost vidět, kolik vám zbývá niti na cívce a jakou barvu máte ve stroji umístěnou.
 

3) Chapač rotační vertikálníVertikální rotační chapač

Posledním, méně obvyklým typem je vertikální průmyslový rotační chapač. Jedná se o druh rotačního chapače, který je umístěný kolmo pod stehovou deskou, stejně jako kyvný CB chapač. Je to průmyslový chapač vysoké kvality a přesného stehu. Najdete ho u hrstky modelů šicích strojů pro domácnost. Z aktuální nabídky uvádíme: Gritzner Tipmatic 1035, Gritzner Tipmatic 6122, Gritzner Timpatic 6152, Bobbin Emotion 2028 Plus, Pfaff Select2.2, Pfaff Select3.2, Pfaff Select4.2, Zetina 2312, Zetina 2023 a Zetina 2028. Mají ho však i některé starší stroje, které se již nevyrábí.