Co dělat, když stroj nešije ... dělá v rubu smyčky

16.08.2017
Co dělat, když stroj nešije, na rubové straně smyčkuje a vy začínáte ztrácet nervy. Připravili jsme pro vás krátký manuál, co překontrolovat než budete chtít stroj vyhodit oknem :-)

Co dělat, když stroj nešije…dělá v rubu smyčky…

Jistě jste už několikrát řešili problém se strojem. Vždycky šil a teď... vše je tak, jako vždy nastavené stejně a ten stroj ne a ne šít. Určitě se to každé z nás nejednou stalo. A v čem je zakopaný pes? Pokusím se vám poradit. Ve většině případů bývá problém mezi strojem a židlí . Věřím, že minimálně z 50% se stroj podaří opět zprovoznit a bude zase šlapat jako hodinky. Tak už dost řečí a pojďme na to.
Pokud se to stane u stroje, který jste našla doma na půdě po babičce, tak se ho zprovoznit ani nepokoušejte a šup s ním do servisu. Ve většině případů tyto stroje potřebují pořádnou očistu, seřízení a promazání a mechanik vám tak zjistí, zda je ještě dobré stroj „rozchodit“ nebo raději pořídit nový. A tady nastává chvíle, kdy je dobré obrátit se na specialistu, který vám podle vašich požadavků a kritérií doporučí ten nevhodnější stroj pro vás. A kde jinde se o vás nejlépe postarají než v Ráji .

Tak a teď jsme v situaci, kdy už máte novější stroj doma, nejdříve šil a teď po čase nastal problém. Na rubu látky se dělají smyčky a ne jen tak nějaké. Jestliže se stroj takto chová, je problém možná překvapivě … ale v horní niti. Co všechno je třeba překontrolovat?

-    Tak první věc, navlečení. Nit musí procházet všemi vodiči, včetně a na to pozor, ve většině případů je problém ve vyvlečení nitě z niťové páky (obr. A. háček nad jehlou, pohybuje se nahoru a dolu).

-    Další problém může být v umístění nitě mezi napínacími talířky obr. B (v mezeře, kde nit prochází z prvních vodičů dolů mezi kovovými částmi). Ty se při zvednutí patky uvolní a nit lze lépe vytahovat. Při spuštění patky se zase talířky přiblíží k sobě a utahují vrchní nit, aby se správně provazovala se spodní. Důležité je, aby nit procházela mezi!!! těmi talířky. Nit navlékejte vždy se zvednutou patkou, lépe se vám podaří nit mezi ně umístit. Pokud je vše na správném místě, doporučuji vzít list papíru a mezi těmito talířky jej protáhnout. Může tam být usazený textilní prach nebo kousíček nitě a už může způsobovat problém.

-    Důležitá je také kontrola voliče napětí nitě. Optimální napětí je nastavení mezi 3 – 5, pokud máte nastavené nižší, už víme, kde nastal problém .

-    A naposled doporučuji vyměnit jehlu. Může být naražená nebo jinak poškozená a může tedy jinak zachytávat spodní nit.

-    Doporučuji při takovéto kontrole, ještě prohlédnout a případně i pročistit spodní chapač. Jak na to, se dozvíte v článku údržba a mazání s kyvným chapačem. Pokud máte stroj s rotačním chapačem, tam jen překontrolujte, zda není zachycená nitka. Při čištění rotačního chapače postupujte prosím přesně podle návodu na obsluhu v části "údržba".

Tak a směle do toho…. Už stroj šije? Pokud se nepovedlo, bude to hlubší problém a s tím vám pomůže váš nejbližší servis – třeba v Ráji šití.cz.

Navlečení horní nitě                       Niťová páka