Šicí stroj byste si měli vybírat nejen podle materiálů, které šijete, ale také podle toho, jak často s ním chcete šít. Šicí stroje pro domácnost jsou určené k občasnému domácímu šití. Šití zakázek, tj. pravidelné vícehodinové šití denně, jejich konstrukce nemusí vydržet a bývá častou příčinnou nezáručních oprav. Co se však skrývá pod tímto obecně znějícím pojmem – občasné šití?
CO JE TO OBČASNÉ ŠITÍ?
Občasné šití je šití kapacitně pro potřeby rodiny několikrát do měsíce nebo několikrát do týdne. Oproti tomu vícehodinové každodenní šití už se počítá jako časté šití, pro které výrobci doporučují robusnější a dražší šicí stroj, který zvládá vysokou zátěž.
Zákazníci občas mají pocit, že pod pojmem každodenní šití na stroji pro domácnost se skrývá šití osm hodin a více denně, ale není tomu úplně tak. Šicímu stroji je jedno, jestli šijete doma nebo na dílně, zda šijete v rámci hobby nebo na zakázku. Pokud šijete více než 2-3 hodiny denně, šicí stroje z nejlevnější cenové hladiny mohou být denním šitím přetěžované tak, že dojde k poruše nebo příliš rychlému opotřebení součástek.
CO SI UŠIJEŠ, TO SI OBLEČEŠ
Standardem pro domácí šicí stroj je občasné přešívání nebo šití oděvů pro potřeby domácnosti, například zkracování nohavic, látání, přešívání oděvů atp. Existují však čestné výjimky – pro seznam šicích strojů z kategorie pro domácnost, které vydrží i pravidelnou denní vysokou zátěž, sjeďte na konec článku.
Rozdělme materiál do tří pomyslných kategorií:
ANDÍLCI
Mezi materiály určené pro domácí šicí stroj naleznete látky, které se nejčastěji používají pro každodenní oděvy nošené na tělo, tedy materiály lehké, tenké nebo splývavé. Takovéto materiály namáhají mechanismus šicího stroje nejméně a neměly by mu činit žádný problém.
ROŠŤÁCI
Pružné materiály jako strečové úplety, děrované materiály jako jsou záclony, kde šicí stroj musí šít převážně vzduch, jsou již pro domácí šicí stroj problematičtější a/nebo vyžadují speciální jehly a obezřetnější postup při šití. Například záclony je vhodné šít tenkou jehlou přes papír, který následně strhnete, strečové materiály je potřeba šít pružným strečovými jehlami rovným nebo klikatým stehem event. s patkou horního podávání. Informujte se při koupi šicího stroje, zda-li je vhodný pro šití materiálu, který si přejete na vybraném šicím stroji zpracovávat. Nebo si nechte poradit skrze naši online Poradnu – věnovat se vám bude odborný prodejce z Ráje-šití.cz s mnohaletou zkušeností s šicími stroji všech značek.
TĚŽKÉ VÁHY
Silné materiály jako je koženka a riflovina ve více vrstách, montérkovina atp. již řadíme do problémových materiálů, které vyžadují pečlivý výběr šicího stroje s odpovídající průrazností jehly a výkonným motorem. Džínovina zejména ve více vrstvách vyžaduje kovovou vnitřní kostru stroje s výkonnějším motorem a vyšší zdvih patky. Nejdůležitější je použít jehly na riflovinu, ty jsou speciálně kalené a tak rychle se nelámou. Bez jehel na riflovinu vám riflovinu neušije ani stroj za 50 tis. Kč.
Takovýto šicí stroj zřídkakdy najdete v cenových relacích do 5 tisíc Kč, proto pokud plánujete častější šití a/nebo šití náročnějších materiálů a chcete, aby vám stroj vydržel, vyplatí se připlatit.
HVĚZDNÉ ŠICÍ STROJE
Některé šicí stroje však přes všechno výše řečené dokazují hotové zázraky a s výše uvedenými materiály nemají problém, přestože jsou ve velice výhodných cenách. Rádi bychom se s vámi podělili o své zkušenosti a prozradili vám, které modely to jsou.
1. Cenová hladina kolem 4 tisíc Kč:
Lucznik 555 Laura – konstrukčně totožná s kvalitním Lucznikem 2005 Amelia II, Lucznik 555 Laura má LED osvětlení, o něco slabší výbavu a nižší cenu. Výkon motoru 70 W, robustní kovová kostra a průraznost jehly jsou však stejně působivé jako u Amelie.
2. Cenová hladina kolem 5 tisíc Kč:
Lucznik 2005 Amelia II – jeden z nejprodávanějších modelů napříč všemi značkami, který má extrémně nízkou cenu a vynikající konstrukci se 70W výkonu motoru. Zákazníci s Amélií provádí psí kusy – šijí silné vrstvy riflí, šijí na ní každý den, dokonce si troufají i na psí obojky (na což však není určena). Přesto tento model v autorizovaném servise Lucznik téměř nevídáme a považujeme to za jasný důkaz toho, že s konstrukcí Amelie si výrobce opravdu dal záležet.
3. Cenová hladina kolem 6 tisíc Kč:
Lucznik 888 Izabella II – s kvalitní kovovou kostrou, 70W výkonu motoru, zabudovaným nožem pro ořez látky a mnoha dalšími funkcemi je Lucznik 888 Izabella II dlouhá léta prověřeným populárním modelem, který kvalitou své konstrukce a vlastnostmi a minimální poruchovostí dalece předčí svou cenu.
4. Cenová hladina kolem 10 – 15 tisíc Kč:
Gritzner Tipmatic 1035, Gritzner Tipmatic 6122 a Gritzner Tipmatic 6152 – šicí stroje Gritzner Tipmatic si vybudovaly své jméno díky neobyčejně silnému motoru s příkonem 90 W. (Běžně mají stroje 70W a méně). Zabudované horní podávání, silná robusní konstrukce, litinová deska zespodu stroje, průmyslový rotační chapač a dlouhé úzké rameno, to jsou také vlastnosti, které u jiných šicích strojů pro domácnost nenajdete. Pokud někdo při výběru šicího stroje zmíní pravidelné vícehodinové denní šití, časté šití rifloviny, koženky, plyšových hraček, vedeme ho rovnou k modelům Gritzner Tipmatic.
5. Cenová hladina kolem 20 tisíc Kč:
Juki HZL-DX 5, Juki HZL-DX 7 – modelová řada Juki HZL-DX vyniká konstrukcí v průmyslové kvalitě. Robustní elektronické stroje bez problémů zvládají pravidelné denní šití. S rychlostí stehů až 1050 st/min se jedná o jedny z nejsilnějších šicích strojů v kategorii pro domácnost. Mají průmyslové blokové podávání látky, které plnohodnotně nahrazuje horní podávání při šití různých materiálů i ve více vrstvách. Pro kvalitu stehu při prošívání je vynikající i funkce vznášení patky. Ojedinělá funkce vznášení patky v pravidelných intervalech nadzvedává přítlačnou patku a tím docílí toho, že se látka méně tzv. neřasí. (viz obrázek) Přesvědčte se o dalších skvělých funkcích těchto top modelů!
Podívejte se na šicí stroj Juki HZL-DX 7