Riflovina, stálice oblíbenosti mezi materiály.
Riflovina se nosí již od poloviny minulého století jako součást každodenního oblečení. Riflovina se stává čím dál oblíbenější napříč všemi generacemi. Snad každý má doma rifle, ať už úzké Skinny jeans, krátké Straight jeans, zvonové Bootcut jeans, pohodlné Mom jeans nebo třeba trendy Boyfriend jeans.
Mezi mimořádně oblíbené jeansové oblečení patří také bundy, kraťasy a sukně.
V dnešní době jsou džíny a džínové oblečení dostupné v mnoha variantách, délkách, střizích, ale ani tak se občas nevyhneme nutnému zkrácení nohavic, výměně zipu či zalátání nevzhledné díry.
No a právě při úpravách rifloviny může nastat problém. Co když riflovinu můj šicí stroj nezvládne? Při výrobě riflových oděvů jsou používány speciální průmyslovém stroje. A my bychom chtěli, aby riflovinu zvládl i náš domácí šicí stroj!!? No někdy je to opravdu na hraně, protože kalhoty jsou ušity z různých gramáží a čím je materiál silnější, tím se nám při šití vrstev přidává na výšce. Tím pádem to domácí šicí stroj může pěkně odrovnat. Jak tedy na to, aby šití rifloviny zvládnul i náš domácí stroj a my neriskovali jeho odpis, v lepším případě nutnost servisu? Zkusíme Vám dát pár základních rad a věříme, že když se jimi budete řídit, stroj Vaši snahu ocení a bude Vám sloužit dobře i dál.
Nezapomeňte, že i tak je potřeba použít také trochu toho selského rozumu a stroj zbytečně nepřetěžovat.
Jehla
Volba správné jehly je základ. Riflovina je z větší části bavlněný materiál speciální vazby a ze silnějších vláken. Protože rifle byly původně pouze jako pracovní oděv, tak musely něco vydržet. Takže jehlu volíme tvrzenou a kalenou pro tento speciální úkol. Jehly jsou pro tyto materiály značeny JEANS a použít je můžete i na ostatní těžší materiály jako např. montérkovinu, celtovinu apod. Jeansové jehly se vyrábí od velikosti 90. Pro domácí šicí stroje je vhodné používat velikost 90 nebo 100.
Nitě
Dalším parametrem úspěšného šití je výběr správných nití. Pro všívání nového zipu nebo zkrácení délky je ideální použít jako horní nit silnou nit, která je výrazná a nepůjde až tak poznat, že byly kalhoty upraveny doma. Takže pokud chcete imitovat původní šití, silnou nit doporučujeme použít pouze jako horní – do jehly. Spodní nitě mohou zůstat polyesterové běžné síly 120. Jen pozor, abyste na sílu nitě měli vybranou i správnou sílu jehly, nejlépe 100. Riflovina se šije 100% polyesterovými nitěmi, protože jsou pevnější než bavlněné.
Základ pro kvalitní šití rifloviny bychom měli, dál už je to o zručnosti.
Pokud budete šít silnější riflovinu, zkuste se vyvarovat šití více vrstev, především při přešívání švů. Zkuste použít kladivo. Ne, nemyslíme na šicí stroj, kladivo Vám může pomoci i při šití. Když prošíváte část, kde se Vám například potkávají švy, stačí je trochu potlouct kladivem a šev je rázem nižší a stroj si s ním lépe poradí. Pozor, kladivem látku bouchejte na stole, ne na šicím stroji, ať si ho nepoškodíte.
K dostání je i spousta „udělátek“, které mohou při šití problematičtějších materiálů také významně pomoci.
Distanční podložka
Pomůže, aby při přešití švu stroj nevynechal steh. Distanční podložka Vám zajistí, že tlak přítlačné patky bude při šití rovnoměrný a stroj si tak lépe poradí s „překážkou“ a nevynechá stehy.
Kráčející patka
Kráčející patku je potřeba pořídit originální pro značku a typ Vašeho stroje. Patka horního podávání Vám zajistí rovnoměrné posouvání materiálu a jako bonus na konci nezůstane nahrnutý milimetr materiálu, tak jako při běžném šití. To také skvěle vyřeší šicí stroj se zabudovaným horním podáváním jako např. Gritzner Tipmatic.
Existuje spousta dalších šicích vychytávek, které nikde nenajdete a my Vám je časem představíme. Sledujte nás.
Pohodové šití přeje Váš Ráj šití.