To, že psi mají srst, neznamená, že je stoprocentně ochrání před chladným počasím. Srst má sice termoregulační schopnosti, ale u pejsků, kteří vyrůstají doma na gauči, nefungují tak, jak by měly. Říkáte si ,, Já nejsem ten blázen, který by měl skříň plnou oblečků pro psy?" To ani nemusíte, stačí mít jeden funkční obleček a máte psa v teple celý podzim a zimu. Věřte, Váš pejsek Vás za to bude milovat.
Variantou je samozřejmě zajít do obchodu a nějaký obleček jednoduše koupit. Ale, postavte vedle sebe 5 pejsků a řekněte mi, jsou všichni stejní? Nejsou, a právě proto nemůže jeden obleček sednout všem 5 ti pejskům, a to ani kdyby psi byli stejné rasy a velikosti, tak rozměry jim prostě nesednou. Proto je nejlepší způsob ušít pejskovi obleček přesně na míru.
TYPY OBLEČKŮ PRO PSY
Nejvíce doporučujeme střih oblečku ve formě vesty. Můžete zvolit variantu, která se navléká přes hlavu nebo si pohrát se zipem či knoflíky. Tento typ oblečku zakrývá všechny důležité části těla a navíc pejska neomezuje v pohybu.
Naproti tomu jsou zde moderní kombinézy a bundy, ve zkratce jde o střihy, které obsahují i nohavičky. Tady je těžké se trefit tak, aby obleček pejska neomezoval v pohybu. Navíc pejsek nikdy nepotřebuje zahřát nohy, důležitá jsou záda. Tyto typy oblečků se psům i hůře oblékají.
U některých ras psů můžete zvolit i kapuci. Jsou pejsci jako např. čínský chocholatý psík, který velice ocení i ochranu hlavy, protože ji nemá pokrytou srstí.
Návrhy na střihy oblečků pro psy najdete ve střihu Burda číslo 7752 nebo Burda číslo 6049.
MATERIÁL OBLEČKU PRO PSA
Ideální je zvolit materiál, který je odolný proti vodě.
Tip: Pokud tak neuděláte a pejsek zmokne, nenechávejte ho v mokrém oblečku.
Softshelový materiál, termoregulační materiál…. Tyto materiály jsou ideální hlavně pro psy sportovce. Pokud máte doma gaučáka, můžete zvolit níže zmíněné materály.
U každého pejska myslete na zateplení. Šijte ze dvou vrstev, jako první vrstvu můžete zvolit např. vlněné látky, bavlnu, funkční látky, prošev, beránka. Dále je skvělé obleček zateplit, na to můžete využít vatelín, který má zateplovací schopnosti.
JAK PSA NAMĚŘIT...
Vzít pejskovi míry je nejpodstatnějším krokem. Psi se hodně pohybují a potřebují obleček, který bude dobře sedět, nebude je omezovat v pohybu, zakryje vše přesně tak jak má a nejen pro páníčky je důležité, aby se obleček dobře oblékal, pejsci jsou obvykle nedočkaví jako děti a bojovat potom s rukávy... . Dobře se tedy rozmyslete, jaký střih pro vašeho miláčka vyberete.
- Délka zad – měříme od kohoutku (za hlavou psa) po kořen ocasu.
- Obvod hrudníku za předními nohami.
- Obvod břicha před zadními nohami.
- Obvod krku – měříte tam, kde pes nosí obojek.
- Pro případ, že chcete ušít pejskovi obleček s nohavičkami, měřte i packy.
- Délka přední nohy – měřme od hrudníku ke spodní pacce.
- Obvod stehna – tam, kde ho má pes nejširší.
Tipy:
- Měření psa provádějte vždy ve stoje.
- Pokud má pes delší srst, přičtěte několik cm.
- Materiál volte i podle stylu oblékání. Pokud chcete obleček navlékat přes hlavu, musíte zvolit pružný materiál. Pokud chcete obleček na zapínání, zvolte typ zapínání – suchý zip, klasický zip, knoflíky, druky nebo patentky.
BEZPEČNOST PSA NA PRVNÍM MÍSTĚ
Skvělou variantou jsou také reflexní oblečky pro psy. Pes často není na silnici vůbec vidět a pokud Vám jen trochu záleží na jeho bezpečnosti, neváhejte a obleček nebo obojek opatřete reflexním prvkem.
Zvolit můžete reflexní prvek v těchto variantách:
- reflexní zip / zdrhovadlo
- poutko nebo taháček na zip
- reflexní paspulku – reflexní lemovací stuhu – nejjednodušší a nejefektivnější způsob pořízení reflexního prvku pro psa, budete všívat přímo do švů.
Nebojte se zvolit i více reflexních prvků, bezpečnosti není nikdy dost a budete si tak jistí, že o pejska je venku postaráno.