Podzim už klepe na dveře a je čas pustit ho do svých domovů! Jednoduché plstěné dekorace s podzimními motivy mají multifunkční využití a u Vás doma vykouzlí příjemnou podzimní atmosféru. Navíc je zvládne vyrobit i začátečník nebo dítě! Ozdoby pak můžou sloužit jako klíčenka, zápich do květináče, brož, můžete je věnovat jako osobitý dárek, může z nich vzniknout girlanda nad krb nebo je použijte při tvoření věnce na dveře – fantazii se meze nekladou!
Šablony připravené k vytištění na A4 si můžete stáhnout ZDE.
(Pokud Vám odkaz nefunguje, vyzkoušejte jej v jiném prohlížeči, například Chrome, FireFox, či Microsoft Edge. Případně Vám můžeme šablony zaslat do e-mailu.)
Budeme potřebovat:
- Barevné plsti vybraných odstínů (my jsme použili červenou, dva odstíny zelené, hnědou, žlutou, oranžovou, černou a béžovou plst)
- Nůžky
- Jehlu
- Barevné vyšívací příze
- Křídu (nebo mizící fixu na textil)
- Papír a tiskárnu na vytištění šablon
- Šablony
- Výplň (kuličky z dutého vlákna)
- Lepidlo
- Knoflíky, oči, čumák
- Kroužek na klíče, brožový můstek, špejle, provázek na girlandu…
POSTUP:
1. Šablony si vytiskneme a vystříháme tvary, které budeme šít.
2. Šablony obkreslíme na plst křídou nebo mizícím perem.
3. Všechny tvary opatrně vystříháme. Pokud chceme dosáhnout profesionálních výsledků, pomůže nám tvary vyřezat plotr.
LIST:
1. Při tvorbě lístku si obkreslíme a vystřihneme jedenkrát menší šablonu a dvakrát větší šablonu se stonkem. Barvu si zvolíme podle sebe J. Menší lístek přiložíme na jeden větší a prošijeme jednoduchým (zadním spojovacím) stehem zhruba 1 mm od kraje. Následně na lístku stejným stehem vyšijeme žilkování.
Tip: můžete si na sebe vrchní a spodní vrstvu nejprve přilepit, aby se Vám neposunovala, a pak až prošít. Dávejte si ale pozor u tekutých lepidel, aby Vám lepidlo neprosáklo na druhou stranu plsti a nevytvořilo fleky - doporučujeme nejprve vyzkoušet lepidlo na plstěném odstřižku. Kromě lepidel na papír nebo tekutých textilních lepidel existují i dočasná lepidla. Ideálním lepidlem pro našívání, vyšívání a práci se šablonami je dočasné lepidlo ve spreji, které se navíc velmi snadno aplikuje. Využijete je nejen při tvorbě plstěných ozdob, ale všude tam, kde byste jinak použili techniku špendlení.
2. Po ozdobení přední strany přiložíme obě části k sobě a začneme je sešívat ozdobným smyčkovým stehem. Nesešíváme však obě části až do konce, ale necháme si otvor, kterým následně lístek vycpeme výplní (kuličkami z dutého vlákna).
3. Po vycpání už stačí jen sešít kraje v místě vynechaného otvoru a plstěná ozdoba je na světě! Stejně postupujeme i u ostatních listů.
4. Barevné plstěné listí můžeme kromě dekorace v domě využít i jako originální brož! Stačí na zadní stranu přišít brožový můstek (stejně dobře poslouží i spínací špendlík) a můžeme si nevšedně ozvláštnit svetr, kabát nebo tašku.
LIŠKA:
1. Obkreslíme a vystřihneme si dvakrát šablonu hlavičky, těla a ocásku, dvoje ouška, dvoje tváře a dvě očička. Čumáček a bílý konec ocásku nám stačí jedenkrát. Jsme-li kreativní, můžeme čumáček nebo očka nahradit knoflíkem nebo si koupíme už připravená očka a čumáček.
Tváře, ouška, špičku ocásku, oči a čumáček nalepíme a přišijeme a můžeme lišce i dekorativně vyšít srst.
2. Připravené párové díly ocásku a hlavičky postupně sešíváme smyčkovým stehem s vynecháním otvoru na vycpání. Díly následně vyplníme a otvory sešijeme.
3. Vyplněnou hlavičku a ocásek přišijeme na přední díl tělíčka.
4. Takto připravenou lišku pak sešijeme a vycpeme stejně jako ocásek a hlavičku a můžeme se těšit z hotového výrobku.
JEŽEK:
1. U ježka postupujeme obdobně jako u lišky. Nalepíme a našijeme si drobné části (oči, čumáček, tváře) a hnědé bodliny na tělíčka. Můžeme si pohrát s ozdobným prošíváním nebo zdobením knoflíky…
2. Připravená tělíčka si klasicky sešijeme s vynecháním otvoru na vycpání. My jsme použily dva odstíny bavlnek ladící se se sešívanou plstí.
3. Ježka vycpeme, sešijeme otvor a je hotovo!
4. Z plstěných dekorací snadno vytvoříme přívěsek na klíče přišitím kroužku s řetízkem.
GIRLANDA:
Přišitím poutek a upevněním plstěných ozdůbek na provázek vytvoříme efektní dekoraci na dveře, nad kočárek nebo nad krb.
Postup tvorby ostatních tvarů z šablon (jablko, hruška, žalud) je velmi obdobný.
Nadchlo Vás tvoření z plsti? Připravte se na Halloween a vyrobte si s dětmi roztomilá filcová strašidýlka!
Dejte nám vědět (instagram, facebook), jak se Vám návod líbil a na co všechno jste plstěné výtvory použili Vy!