Overlock [čti:ovrlok], co je to overlock?
Umí šít knoflíkové dírky a kde má patku na všívání zipů? Často kladené dotazy. Overlock se řadí do kategorie speciálních strojů a díky tomu má omezené možnosti stehů, ale i tak většina overlocků nabízí širokou škálu stehů, jen se je naučit používat.Předně overlock šije pouze přes okraj materiálu, slouží k sešívání pružných materiálů, při kterých vám práci neskutečně usnadní. Nejenže při šití, přebytečný materiál rovnou odřízne, ale pružné materiály tolik netahá jako klasický šicí stroj, šev je potom krásně hladký a není vytahaný.
K sešívání se používá steh ČTYŘNITNÝ. To znamená, že máte ve stroji dvě samostatné jehly a máte navlečeny všechny čtyři nitě (ty druhé dvě jsou navlečené ve smyčkovačích).
Další funkcí, kterou na overlocku využijete, je TŘÍTNITNÉ obnitkování. Používá se na začištění okrajů.
To, co jste doposud byli zvyklí „entlovat“ na klasickém stroji, nyní ušijete na overlocku. Ať už nastřižené samostatné díly nebo již díly sešité. Opět stroj okraj ořízne a obšije. Můžete takto obšít plátno a ostatní tkaniny, kde díky oříznutí už nebudete mít okraje otřepené. Pro toto šití se využívá steh TŘÍNITNÝ, ve stroji máte jen jednu jehlu a navlečeny tři nitě. Třínitné stehy mohou být úzké nebo široké, podle toho, jestli ve stroji necháte pravou nebo levou jehlu.
Většina overlocků umožňuje i další stehy jako např. ROLOVANÝ LEM. To je steh, kterým můžete obšít délku sukně, šatů, nočních košilek, šátečků pro děti apod. Využívá se především na oděvech z pružných materiálů, ale je možné jej ušít i šifónových či jiných jemných tkaninách, ale zde je třeba, aby materiál byl v místě šití střižený „šikmo“.
Dále je možné na většině overlocků šít i SLEPÝ STEH, kterým můžete opět ukončovat délky, ale tentokrát podehnuté. Pro tento steh je dobré dokoupit si k overlocku speciální patku, aby steh byl opravdu dokonalý a vypadal, tak jak má.
Některé overlocky umožňují šít i stehy DVOJNITNÉ. Neznamená to, že overlock bude šít rovně jako šicí stroj, ale opět se jedná o obnitkovací steh, který není moc často využívaný slouží spíše pro hrubé obnitkování nebo pro speciální stehy.
A teď coverlock [čti:kavrlok], co je to coverlock?
Coverlocky mají dnes již téměř všechny stehy TŘÍJEHLOVÉ nebo DVOJJEHLOVÉ, ty jsou potom úzké nebo široké, zase podle toho, které jehly ve stroji necháte. Pokud necháte jednu jehlu, coverlock šije ŘETÍZKOVÝ steh, ten se většinou používá právě při lemování. A jak steh vypadá? Z lícové strany máte rovné stehy a z rubu smyčky. U řetízkového stehu máte z lícové strany opět rovný steh a z rubu je řetízek. Coverlockové stehy se velice snadno vypářou, proto je potřeba je po došití dobře zajistit.
Volné rameno, hodně diskutovaný požadavek na overlock nebo coverlock. Některé stroje je mají, některé je nemají, je to problém? Záleží na technologii šití, pokud si na šití bez volného ramene zvyknete, tak vám to nepřijde divné. Jen se zašité díly, nohavice, rukávy šijí jinak než přes volné rameno.
Pokud si myslíte, že volné rameno potřebujete, protože budete šít na děti, tak vás asi zklamu. Úzký rukáv ani nohavici na volné rameno overlocku nebo coverlocku nenatáhnete, je v něm schovaný mechanismus stroje a ten potřebuje určitý prostor, takže za mě volné rameno není ten nejdůležitější parametr, podle kterého overlock nebo coverlock vybírat.
Dalším dotazem bývá, zda se dá u overlocku vypnout nůž. Ano dá, u všech modelů, které jsou momentálně na trhu se nůž vypnout dá, ale v tu chvíli při běžném použití overlocku ztrácí jeho funkce smysl. Nůž používáte proto, aby vám materiál oříznul a stroj jej vzápětí obšil, aby šev zůstal krásně hladký a čistý. Rozhodně to neznamená, že když vypnete nůž, stroj bude šít jako coverlock a zahne vám délku, to opravdu ne, overlock umí šít pouze přes okraj materiálu.
Existují kombinace těchto strojů?
Ano, kombinace obou strojů existuje, ale je náročnější na přenastavení z jedné funkce na druhou.
Vždy je třeba při přenastavení stroje z jedné funkce na druhou udělat následující úkony:
- vyšroubovat a našroubovat jehly do jiné pozice
- vypnout/zapnout nůž
- vyměnit kryt nože
- vypnout/zapnout smyčkovač
- a v neposlední řadě, celý stroj vyvléknout a navléknout jinak (každá funkce používá jiné smyčkovače)
Tak v kostce je to zhruba vše. Pokud si stále ještě nevíte rady nebo potřebujete pomoci s výběrem, neváhejte nás kontaktovat. Náš odborný personál vám rád s výběrem pomůže buď po telefonu 725 505 344 nebo emailem obchod@raj-siti.cz .