Chcete porozumět tomu, k čemu jsou overlocky a coverlocky, jaký je mezi nimi rozdíl? Jaký je rozdíl šicí stroj, overlockový steh atd.? Pak jste na správné stránce.
Overlock nebo coverlock, jaký je v tom rozdíl?
Pokud nejste zrovna vyučená švadlena či dámská krejčová, nemusíte se stydět, že to nevíte. Vývoj s sebou přináší nové oblasti a otázky, které se dostávají do našich životů. Tentokrát mluvíme o tom, co denně nosíme – o textilních materiálech. V současnosti jsou stále více oblíbené úpletové textilie. Jsou příjemnější, pohodlnější, pěkně přilnou, hřejí, sají, některé i tzv. dýchají, aby měl uživatel nebo uživatelka co nejlepší pocit.
Jen se zamyslete, co máte ve skříni: prádlo, nátělníky, slipy, trička, šaty, svetry, roláky, tepláky, kalhoty, košile a tak bychom mohli ve výčtu pokračovat. A z jakého materiálu jsou? Stále častěji z úpletu. A protože je třeba občas něco zkrátit, zúžit, dojde na řadu šicí stroj. A to ještě nemluvíme o uživatelkách, co si chtějí ušít něco nového, podle svého vkusu. No a jsme u toho. Ani když budete mít nový šicí stroj s overlockovými stehy, tak ne vždy 100%ně u všech materiálů vyřešíte požadovaný úkol. Všechny tkané a méně pružné pleteniny můžete šít a zakončovat okraje, aby se nepáraly, spokojeně na šicím stroji s overlockovými stehy, pokud použijete správné jehly a nitě. Ale hodně pružné materiály nebo pleteniny, u kterých rychle a lehce „utíkají“ očka a potřebujete zajistit pružnost stehu, je třeba šít na overlocku nebo coverlocku. Podle toho, co potřebujete.
Denně dostáváme dotazy do poradny našeho internetového obchodu
Ráj šití, jaký je mezi overlocky a coverlocky rozdíl. Jaký je rozdíl mezi overlockovým stehem ušitým na šicím stroji a na overlocku, proč to není totéž a co vlastně koupit. Každý si přeje tzv. 3 v 1. Šicí stroj + overlock +
coverlock v jednom ideálním a kvalitním přístroji. Bohužel to není možné. Stroje jsou natolik technologicky odlišné, že je nelze zakomponovat do jednoho stroje. Šicí stroj používá jednu jehlu a dvě nitě (horní a spodní) a látky sešívá, obšívá, případně zdobí dekorativními stehy.
Overlocky mají dvě jehly a 3 až 5 nití a k tomu ještě nůž, který ořezává po dokonalém obnitkování okraje přebytečný materiál. Overlock se používá na bezpečné obnitkování a následném oříznutí pružných úpletů. Očka se nebudou párat, steh bude pružný. Materiál pak otočíte a obnitkování je vidět pouze uvnitř trička či jiného oděvu.
Overlock umí i taková kouzla, že si můžete „vypasovat“ i ručně pletené svetry, které jsou už tak trochu de mode.
Tak už je to jasné? Ze šicího stroje nikdy nedostanete 100%ně srovnatelný pružný overlockový steh pro pružné pleteniny a z overlocku nikdy nedostanete rovný šev, jako ze šicího stroje, ani když ho budete dlouho přemlouvat. Ale pozor - pro většinu materiálů bude overlockový steh na šicím stroji plně dostačující. Ale jsou i výjimky - některé šicí stroje umí při šití overlockového stehu materiál také oříznout – jako např. novinka model šicí stroj Lucznik 888 Izabella II. Prostě vývoj stále pokračuje.
A nyní na co je coverlock? Zatím jsme si povídali o zužování, začišťování švů, aby se švy nepáraly a pružily, které pak otočíme dovnitř, aby nebyly vidět. Ale jak zakončit délku rukávů, trička, tepláků? Nechat tam vidět obnitkování z overlocku, to byste nebyli zrovna spokojené. To umí jenom coverlock. Materiál ohne a přešije 2 rovnými stehy a z rubu spojí smyčkami. To se nazývá spodem krycí prádlový steh. Tímto stehem máme všichni zakončené tepláky, trička kolem pasu apod. Steh se používá i na dekoraci ostatních švů na tričkách, mikinách apod. např. v jiné barvě nití a smyčky jsou pak vidět shora.
Mít každý doma 3 šicí stroje? Všichni je doma mít určitě nebudou, ale kdo rád šije, ten si je časem možná pořídí, protože úplety používáme stále více. Je ještě jedna možnost. Protože existuje kombinace overlock + coverlock v jednom stroji, jelikož jsou si tyto šicí stroje technologicky bližší, je možno si ořídit tento kombinovaný šicí stroj. Není to bohužel ale tak jednoduché, že byste zmáčkli knoflík a stroj šil overlockovým stehem a potom jiné tlačítko a stroj šil coverlockovým stehem. Je třeba u většiny levnějších strojů vyměnit stehovou desku, patku, přenastavit jehly a jinak navléci nitě. To bude určitě pár minut trvat. Proto většina uživatelů, pokud je to možné, volí raději samostatné stroje.
Pokud si stále nejste jisti, k čemu jsou
overlocky a coverlocky, zavolejte na hotline Ráje šití.cz 725 505 344, rádi Vám poradíme!