1) Jaké parametry jsou důležité při nákupu overlocku?
Při nákupu overlocku je nejdůležitější, aby stroj měl :
- snadné navlékání nití - důvod: navlékání nití je náročnější než u šicího stroje
- diferenciál - důvod: velmi důležité zařízení potřebné k plynulému podávání pružných materiálů
- dostatečný výkon motoru - důvod: aby byl stroj rychlý a výkonný a prošil i silnější materiál
- podrobný a srozumitelný český návod na obsluhu - důvod:obsluha overlocku je odlišná a náročnější než u šicího stroje
- zajištěný záruční a pozáruční servis
2) K čemu slouží u overlocků diferenciál?
Diferenciál neboli diferenciální transport je zařízení, které zajišťuje plynulé podávání pružných materiálů, aby se okraj obšitého materiálu (zpravidla úpletu) nevlnil. Diferenciálem je možno regulovat výsledek práce dle typu pleteniny.
Pokud jím overlock není vybaven (nejlevnější typy), mohou být některé pružné materiály ve výsledku zvlněné a není možné toto ovlivnit a také není možno z tohoto důvodu produkt reklamovat.
Funkce diferenciálního podávání je považována u overlocků za jednu z nejdůležitějších funkcí právě proto, že na overlocích se začišťují především pleteniny a pružné materiály.
3) Chci se naučit šít na overlocku. Nemám zkušenosti a nechci, aby byl finančně nákladný. Který model mi doporučíte?
Pro uživatele, který začínají s prací na overlocku a nechtějí či nemohou investovat vyšší sumu, jednoznačně doporučíme pro domácí šití model Lucznik 720D-4, který je v současné době za mimořádně výhodnou cenu s velkou slevou. Obvyklá cena overlocku je 8 - 10 tis. Kč. Model 720D-4 je proto v právě probíhající akci mimořádně výhodný! Práci s ním zvládají i začínající uživatelé a má podrobný český návod na obsluhu. Je vybaven diferenciálem tj. funkce pro plynulé podávání pružných materiálů, navlékání nití je pohodlné a nabízí řadu dalších funkcí a výhod jako např. 7 druhů overlockových stehů, nádobka na odřezky, možnost dokoupení různých patek apod.
Více informací naleznete v Porovnání overlocků Lucznik.
Momentálně je model 720D-4 nejprodávanější model, s naprostým mimimem reklamací a kupují ho jak začínající švadleny, tak zkušené švadleny.
Můžeme doporučit I overlocky jiných značek, které nabízíme na Ráji šití, jako např. Bernina, Brother, Janome, Zetina. Všechny nabízené overlocky jsou vysoce kvalitní a zcela určitě splní Vaše požadavky. I u těchto značek je poruchovost naprosto minimální.
4) Jaký je rozdíl mezi šicím strojem a overlockem?
Technologicky jsou stroje : šicí stroj a overlock - odlišné a nelze je zaměnit:
- šicí stroj šije rovně nebo klikatými a ozdobnými stehy, má jen jednu jehlu a 2 nitě, proto sešívá materiály k sobě, ale nemůže tak dokonale obnitkovat pružný materiál a nemůže ořezávat látku jako overlock
- overlock je zpravidla 2 jehlový 4nitný speciální šicí stroj, který sešije, obnitkuje a začistí (tj. ořízne) látku v jednom kroku - je možno jej běžně vidět z rubu u svislého švu např. na tričku od průramku k pasu. Dnes velmi oblíbený stroj i nejen pro pružné látky a úplety, ale jako profesionální zakončení i ostatních oděvů z běžných látek (i neúpletových) např. kostýmů apod. (dříve se používalo entlování). U úpletů nenahraditelný, protože entlování na šicím stroji vždy nezajistí, aby očka neutíkala (záleží na typu materiálu). Overlock však nešije jen jedním rovným stehem jako šicí stroj. Odlišná technologie mu toto neumožňuje. Existují i 3 nitné a 5 nitné overlocky. Ty se však prodávají minimálně. 5nitný overlock využijí spíše profesionální švadleny.
5) Mohu si nechat overlock seřídit?
V případě zájmu nabízíme službu Seřízení stroje vč. navléknutí nití. Aktuální cenu této služby dle modelu Vám sdělíme na vyžádání.
Pokud o službu máte zájem, zašlete overlock na adresu:
OK business, s.r.o.
Šumavská 416/15
602 00 Brno
Kompletní overlock zabalte, aby při cestě nedošlo k poškození (doporučujeme originální krabici včetně polystyrenové výplně) a přiložte písemně:
- Váš požadavek na seřízení vč. navlečení nití
- Vaši adresu a telefonický kontakt
6) Overlock - od té chvíle, co jsem znovu navlékla nit, zlobí steh. Co mám dělat?
Znamená to, že jste při navlékání udělala chybu (např. nenavlékla nějaké očko), příp. jste stroj následně uvolňováním či utahováním "rozladila".
Je třeba dodržet tento postup:
1) je třeba vyvléknout všechny smyčkovače a jehly
2) znovu navléknout nejprve smyčkovače (nesmí zůstat jediná dírka vyvlečená)
3) teprve následně navléknout jehly
4) nitě musí být stejné kvality
5) pokud došlo k rozladění stroje, doporučuje se navléknout různé barvy nití stejné kvality do jednotlivých smyčkovačů, abyste následně viděla, která nit - chapač - je volný či utažený a mohla ho doladit. Následně po seřízení navázat jiné stejné barvy nitě a protáhnout (nevyvlékat). Tak to dělají i zkušené švadleny.
6) pokud se podařilo overlock již "rozladit" nezbývá než zkoušet a zkoušet, dokud stroj opět neseřídíte
7) Jaký je rozdíl mezi šicím strojem, overlockem a coverlockem?
- šicí stroj šije rovně nebo klikatými a ozdobnými stehy, ale má jen jednu jehlu a 2 nitě, proto sešívá materiály k sobě, ale nemůže tak dokonale obnitkovat pružný či úpletový materiál a nemůže ořezávat látku jako overlock
- overlock je speciální šicí stroj (nejčastějí a nejlépe 2 jehlový 4nitný ), který sešije, obnitkuje a začistí (ořízne) látku v jednom kroku - můžete ho vidět z rubu u svislého švu např. na tričku od průramku k pasu. Dnes velmi oblíbený i nejen pro pružné látky a úplety, ale jako profesionální zakončení i ostatních oděvů z běžných látek (i neúpletových) např. kostýmů apod. (dříve se používalo entlování). U úpletů nenahraditelný, protože entlování nezajistí, aby očka neutíkala, navíc druhá jehla (levá) šije tzv. pojišťovací steh.
- coverlock je speciální šicí stroj, který šije coverlockovým neboli prádlovým neboli spodem krycím stehem. Jedná se o tentýž steh - jen různé názvy dle zvyklostí jednotlivých značek či prodejců. Šev můžete vidět, když se podíváte na běžné tričko na šev, který je vodorovně kolem pasu. Šev má zvrchu 2 vodorovné souběžné rovné švy (jako od šicího stroje, když šije dvojjehlou) a zespodu jsou tyto dva švy spojeny smyčkami. Tento spodem krycí šev se používá pro ukončení triček a rukávů, pro šití pružných a úpletových materiálů jako halenek, mikin, sportovních oděvů, prádla apod.
Skutečnost je, že technologicky jsou všechny 3 stroje : šicí stroj, overlock, coverlock - odlišné a nelze je zaměnit! Každý je určen na jiný typ práce a stehu.
Stručně zopakujeme:
- šicí stroj šije rovně nebo klikatými a ozdobnými stehy, ale má jen jednu jehlu a 2 nitě, proto nemůže tak dokonale obnitkovat pružný materiál, nemůže ořezávat látku
- overlock sešívá, obnitkovává a začistí materiál, nešije ale jen jedním švem rovně jako šicí stroj, nemůžete na něm zpravidla vyrobit coverlockový steh (některé dražší modely ano, ale jsou náročnější na obsluhu i na servis)
- coverlock umí pouze spodem krycí a řetízkový steh a nemůže proto nahradit šicí stroj či overlock.
Z důvodu rozdílné technologie a nezaměnitelnosti strojů kupují v současné době zákaznice již běžně i pro domácí šití šicí stroj + overlock. A ty ,co šijí opravdu často a rády, tak si koupí i coverlock - třetí v pořadí.