Vyšívání… je to známý pojem, pod kterým si většina lidí pravděpodobně představí, že se něco nějak šije, nebo prostě vyšívá… To je samozřejmě pravdivý dojem, byť poněkud zkreslený. Vyšívání je textilní technika, s jejíž pomocí se protahováním nebo našíváním nití zkrášluje podkladový materiál, kterým může být plošná textilie, kůže či papír.
Historie vyšívání
Tak jako každá šicí technika a ruční práce má svoji historii, samozřejmě ani vyšívání není bez historie. Málokdo by však tušil, že historie této ruční práce – vyšívání sahá do hlubokého dávnověku, do doby, kdy ještě neexistovala ani města a textilní výroba byla sotva v plenkách…
Úplně první oblast, ve které bylo vyšívání známo, byla Čína. v Číně se vyšívalo již v pravěku. Ano, již tehdy číňané vyšívali. Do dalších oblastí vyšívání dorazilo mnohem později. Nejprve se rozšířilo do Indie a do Egypta, což potvrzují nálezy staré přibližně 3600 let.
Evropa si na počátek vyšívání musela počkat ještě další dlouhá staletí. Kdy přesně se v Evropě začalo s vyšíváním, není bohužel známo. Odhady hovoří o začátku vyšívání na počátku našeho letopočtu. Avšak nejstarší dochovaná památka pochází z 11. století. Touto památkou je 70 metrů dlouhý a 50 cm široký nástěnný koberec ve francouzském městě Bayeux.
Renesance přinesla zajímavý rozvoj vyšívání. Šířit se totiž začala nová vyšívací technika, tzv. bílé vyšívání, které nejprve sloužilo k výrobě osobního prádla, později kapesníků, ubrusů a přehozů.
Vývojem šicích a vyšívacích strojů se zabýváme v jiném článku, avšak mechanizace šití se nevyhnula ani vyšívání. A tak v 19. století, kdy byl vynalezen vyšívací stroj, přichází nový impuls pro rozvoj vyšívání.
Ruční vyšívání
Jelikož existuje mnoho druhů vyšívání, existuje také velké množství kritérií, podle kterých se vyšívání dělí do skupin. Nejčastěji používané je dělení podle barvy podkladového materiálu na bílé vyšívání a pestré vyšívání.
Jako základní prvek pro ruční vyšívání slouží steh. Vyšívacích stehů existuje mnoho desítek, z těch jsme pro základní seznámí s vyšíváním vybrali tři následující:
- Křížový steh – jedná se o nejjednodušší techniku, kdy se dva stehy překřižují pod úhlem 90°. Od tohoto stehu jsou odvozené například gobelínový steh či tkací steh.
- Kelim – tyto stehy vypadají jako pletená očka a vytvářejí vodorovné žebrování. Od stehu kelim se odvodil další typ stehu, tzv. stonkový steh, který je žebrovaný kolmo. Obě žebrování se potom spojí diagonálními stehy dohromady, a tak vytvoří originální ozdobné obrazce, které lze vidět například na kobercích.
- Řetězový steh – řetězový steh je dvojitý steh, v němž je nit protažena každým otvorem v tkanině ze spodu směrem nahoru. Po tomto jednosměrném protažení se vytvoří smyčka a nit se táhne opačným směrem.
Jelikož stehy nebyly používány vždy pouze jediným způsobem, ale ti, kteří vyšívali, zkoušeli různě experimentovat, vyvinuly se z původních druhů stehů nové a zajímavé techniky, například ažur, florentská výšivka, malování jehlou, hardanger, a řada dalších.
Potřeby pro vyšívání
Ruční vyšívání se neobejde bez některých pomůcek a bez materiálu. Materiálem jsou vždy příze (zpravidla sekané) a podkladový materiál. Výběr příze je nutné podřídit druhu a kvalitě techniky vyšívání.
Materiál pro vyšívání
Nejpoužívanější jsou příze z mercerovanné bavlny. Pokud budete vyšívat výšivky ke slavnostním účelům, je vhodné použít přizi s příměsí
pokovovaných vláken, jako je např. VI/PES. Pro výrobu tapiserií a gobelínů slouží vlněná měkce točená příze, a pro plochý steh, malování jehlou, stínovou výšivku a další podobné techniky se výborně hodí příze z nekonečných viskózových vláken.
Jako podkladový materiál slouží tkanina, nejčastěji bavlněná, ale dobře poslouží i tkanina lněná, konopná nebo hedvábná. Vybraná tkanina ovšem musí mít přesně stejný počet osnovních a útkových nití, které se nesmějí posouvat. Mezery mezi těmito nitěmi musí vytvářet přesné čtverce (např. kanava či stramín).
Pomůcky pro vyšívání
Pro ruční vyšívání se používají také nezbytné pomůcky. Jehly pro vyšívání mají širší oušku než jehly na šití.
Velikost jehly závisí na druhu výšivky. Další pomůckou pro vyšívání je rám. Rámy pro vyšívání bývají obvykle kulaté a skládají se ze dvou kruhů. Ty slouží ke stisknutí a napnutí podkladové tkaniny.
Strojní vyšívání
Vyšívací stroje vycházejí z principu ručního vyšívání, avšak malý rozdíl zde lze nalézt. Vyšívací stroj pohybuje podkladovou tkaninu různými směry podle požadovaného vzoru výšivky, aby se mohla jehla vpichovat kolmo k ní ze stále stejného místa.
Dnešní vyšívací stroje se rozdělují na:
- jednojehlové stroje – které slouží na křížový steh
- vícejehlové stroje – které jsou konstruované na plochý steh nebo jako tzv. člunkové stroje (člunkové stroje pracují podobně jako šicí stroje se dvěma nitěmi)
Moderní vyšívací stroje jsou řízeny počítačem programovaným podle požadovaného vzoru výšivky.
Zajímáte-li se o vyšívací stroje více, přečtěte si článek Vyšívací stroje – to je nejmodernější technika ve světě šití, nebo navštivte kategorii Vyšívací stroje s nabídkou těchto strojů.