Žehlení

11.10.2011
Neradi žehlíte, ale nikdo jiný to za vás neudělá? V tomto článku naleznete pár užitečných rad, které vám pomohou usnadnit a urychlit žehlení.

V dnešní době moderní techniky již nemusí být žehlení noční můrou. Žehlit lze více způsoby a posloužit nám k tomu mohou jak klasické žehličky, tak i žehlící lisy nebo mandly, které ušetří náš čas a námahu mnohem více.
Protože rad není nikdy dost a prádla k žehlení doma neustále přibývá, snad vám poslouží pár tipů pro snadnější žehlení.
 
Tipy pro snadnější žehlení

Začněme tedy od údržby. Pokud chceme, aby nám žehlička, žehlící lis či mandl dlouho sloužili, je třeba se o tyto zařízení určitým způsobem starat.
Velmi důležitá je čistota žehlící plochy. Po vychladnutí přístroje odstraníme skvrny vlhkým hadříkem. Dále nesmíme zapomenout na odvápnění zařízení, které by se mělo provádět jednou za měsíc. Záleží také na tom, jak často je žehlička používána. U mandlů tato starost odpadá, protože se do nich používá zpravidla destilovaná voda. Vyjímku tvoří mandly značky Ironette a Zetina, které obsahují patronu na změkčení vody, takže do nich lze použít běžnou vodu z kohoutku.

Před samotným začátkem žehlení je vhodné roztřídit si prádlo podle materiálu a teploty při níž chceme žehlit. Vždy začínáme prádlem, které se žehlí na nejnižší teplotu a postupujeme k prádlu po nejvyšší teplotu. Také je dobré prádlo před žehlením zkontrolovat, zda neobsahuje plastové části nebo dekorativní vzory, které se mohou roztavit. Ty je lepší žehlit zrubu na nižší teplotu.
 

Kdy použít páru?

Naše babičky prádlo při žehlení kropily. Dnes postačí pouze otočit kolečkem a zvolit si intenzitu páry, díky níž lze vyžehlit i ty nejobtížnější záhyby. Páru můžeme při žehlení použít téměř na jakýkoliv materiál a to pouze s vyjímkou hedvábí, které se žehlí nasucho. Pokud máte na svém přístroji možnost nastavení intenzity páry, pak páru můžete použít pro jemné látky až po džínovinu.

 
Žehlící lisy

Jestliže vám klasická žehlička nestačí nebo chcete žehlit rychleji a snadno, skvělým pomocníkem je žehlící lis. Žehlící lis má žehlící plochu až 7x větší než klasická žehlička. K dostání je se stojanem i bez něj. Abyste s lisem vyžehlili opravdu každý kousek vašeho šatníku, chce to trochu trpělivosti a zručnosti, ovšem jen co to „dostanete do ruky“, stane se žehlení vaším opravdovým koníčkem. Lis je vhodný také pro ty, kterým k srdci přirostlo šití. Používá se k nažehlování výstužných materiálů, k „ostrému“ zažehlení puků u pánských či společenských kalhot a další jiné krejčovské vychytávky laikům často skryté .
 

Mandly

Pro náročnější jsou v nabídce mandly, které umožňují při žehlení sedět. Mandly se hodí pro domácnosti i nízkokapacitní provozy a výrazně urychlují a usnadňují práci. Mandly jsou ideální pro mandlování rovných kusů materiálu například závěsů, ložního prádla, ručníků i ubrusů a utěrek  apod.. Mandly mají regulaci teploty a umožňují snadné vložení prádla. Prádlo se položí na volnou spodní část s topným tělesem. Mandl má pohyblivý válec, který tlačí na prádlo shora. Díky dvěma volným koncům topného tělesa snadno vyžehlíte i kalhoty nebo košile.


SteamOne

Je to revoluční a nepostradatelný pomocník pro domácnost. Vypadá trošku jako vysavač a umí kouzelné věci . Spěcháte do práce a košile nese známky přeplněnosti vašeho šatníku, přestože už byla vyžehlena? Nemusíte skládat žehlící prkno a vyndávat žehličku. Vše uděláte jednoduše na ramínku a během okamžiku. Stačí zapnout SteamOne, dolít vodu do nádržky a jednoduše svoji oblíbenou košili propaříte a výsledek? Během chvilky vypadáte zase jako ze škatulky. Se systémem SteamOne můžete v bytě oživit i ostatní textilie jako záclony, závěsy a dokonce i sedačku.

Tak co říkáte? Budete mít nového koníčka ?

Ráj šití.cz nabízí mandly značky Miele, Ironnette, Zetina, SteamOne a průmyslové korytové mandly.