Slovník pojmů

13.06.2008
Slovníček moderních termínů přibližuje výrazy ze světa šití a šicích strojů, které v Ráji šití můžete uplatnit. Pokud vám nejsou jasné některé funkce šicích strojů, zde můžete nalézt vysvětlení.

Slovníček moderních termínů

Malý slovníček, který přinášíme, by vám měl usnadnit orientaci v těch informacích o moderních výrobcích, které jsou rozhodující pro jejich cenu. Kromě toho zde najdete i významy řady frekventovaných termínů, které jsou známé spíše mladší, technologiím více nakloněné generaci.ADSL - přenosy dat:
Asymetric Digital subscrier Line, systém současného přenosu dat na pevné lince. Na této lince můžete tedy používat normální telefon a vedle toho i přenášet data do počítače. Přenos se ale liší rychlostí - je nesymetrický, zatímco do PC mohou jít od 1,5 Mbit/s až na 28 Mbit/s, odesílá se rychlostí 1 - 3,5 Mbit/s.


AHA:
Automatic High Adjustment, česky volně přeloženo jako Automatické nastavení výšky, je funkce quiltovacích strojů značky Brother, která zajišťuje rovnoměrný tlak patky na látku i při šití materiálu s různou tloušťkou. Steh se díky tomu nedeformuje a zůstává stejnoměrný.Automatický odstřih nitě:
Automatický odstřih nitě je elektronická funkce, kterou jsou vybaveny šicí stroje vyšší třídy. Tyto šicí stroje mají nůž, který po dokončení šití zcela automaticky odstřihne horní i spodní nit. Kromě automatického ořezu nitě existuje i funkce ořezu nitě, které se občas mylně zaměňují - jedná se o dvě zcela rozdílné funkce (viz níže).Bernina:
Tradiční švýcarská značka pro šicí stroje, která sází na nejmodernější design a inovace. Šicí stroje Bernina představují kvalitu Švýcarsku vlastní, jsou vhodné pro kreativní švadleny a nadšence pro šití, vyšívání a patchwork.Brother:
Japonská značka vyrábějící domácí šicí stroje, overlocky, průmyslové šicí stroje, vyšívací automaty, domácí tiskárny a další. Na poli šicích strojů řadíme značku Brother mezi velmi oblíbenou.Coverlock:
Coverlocky jsou šicí stroje, které šijí tzv. spodem krytým stehem, neboli prádlovým stehem. Vytvářejí charakteristický steh, který z rubu vytváří smyčky a z lícu dvě rovnoběžné řady stehů. Coverlocky obnitkovávají okraj látky, aby se netřepil. Steh šitý na coverlocku je velmi pružný a nezbytný pro strečové nebo úpletové materiály. Coverlocky neořezávají látku. Používají se pro zkrácení délky.Diferenciál (diferenciální transport):
Diferenciální transport se používá pro snadné šití pružných materiálů a řasení na overlocku. Umožňuje potřebný posun materiálu tak, aby bylo dosaženo efektivního přišívání materiálu nebo roztažení. Diferenciál zabraňuje nežádoucímu načechrání a zvlnění materiálu v průběhu obnitkovávání.Druhy stehů pro šicí stroje a overlocky:
- přímý steh - přímý steh pro šicí stroje se používá pro přímé (rovné) šití, např. sešívání dvou a více vrstev k sobě.
- trojitý přímý elastický steh - tento steh, který šijí šicí stroje, je určený pro šití elastických látek.
- saténový steh - šicí stroje ho využívají pro obšívání knoflíkových dírek a pro ozdobné šití, přišívání aplikací, šňůrek, nebo pro ozdobné lemování okrajů látky.
slepý steh - šicí stroje díky němu upravují okraje látky bez viditelného stehu na lícové straně látky
- lemovací mušličkový steh - pro šicí stroje umožňuje získání dekorativních okrajů u tenkých a elastických látek. Zvětšíte-li steh, mělo by to přispěk k tvorbě mušliček na kraji látky. Látku je třeba umístit pod patkou tak, aby přímý steh vznkal na čáře šuv a klikatý lehce za orkajem podložené látk.y Mušličkový steh vyžaduje vyšší napětí nití a pomalejší rychlost šití. 
- elastický vícenásobný steh - pro šicí stroje umožňuje záplatování, všívání elastických pásků či spojování okrajů látek.
- lichoběžníkový steh - má uplatnění při spojování dvou kousků látky, které provádí šicí stroje. Vynikající je například pro zhotování patchworků.
- půlměsícový steh - může být též mušličkový steh; používá se pro ozdobnou úpravu okrajů látek skrze šicí stroj.
- ozdobné stehy - zahrnují tzv. bleskový či korálkový steh a slouží pro zhotovování vnějších ozdob. Využít je lze rovněž pro šití lég.
- spojovací steh - slouží ke spojování dvou kousků látek, které nemají okraje těsně u sebe
- overlockové stehy - jsou určeny k šití a pro úpravu okrajů látek
- větvičkový steh - používá se jako ozdobný steh pro úpravu okrajů přikrývek, ubrusů, záclon a také pro vyšívání.
- trojitý klikatý steh - slouží pro šití těžkých elastických látek a pro ozdobné šití.
- rolující steh - je to třínitný steh obvykle v nabídce overlocků, kterým se šije díky rolování a lemování materiálu. Hodí se zejména pro šití tenkých materiálů.
- strečový klikatý steh - je vhodný pro látání. Rovněž ho lze využít pro zpevňování elastických látek.
- steh pro řasení - slouží pro nařasení šitého materiálu. Ke zhotovení stehu pro řasení musíte umístit látku těsně pod čáru nabrání a pak prošít nad čárou nabrání. Tím získáte vzor v podobě malých kosočtverců.
- obšívací steh - slouží k obšívání neolemovaných okrajů látek, zejména pro snadno třepivé látky. Pro jeho zhotovení umístěte látku pod šicí patku tak, aby steh byl u samého kraje. Potom opusťte patku a začněte šít. Látku veďte lehce. Na zkušebním kousku látky proveďte kontrolní šití, abyste ověřili nastavení šicího stroje. Jestliže jehla při šití mírně přesahuje pravý okraj látky, je steh vyhotoven správně.DVB-S - spotřební technika:
Zkratka pro Digital Video Broadcasting - Satellite, neboli příjem digitálního satelitního vysílání.DVB-T - spotřební technika:
Zkratka pro Digital Video Broadcasting - Terrestrial, neboli pro příjem pozemního vysílání digitální televize.
DVD/HDD rekordér - spotřební technika:
Přehrávač DVD, který umožňuje zápis na DVD a má v sobě vestavěn i pevný disk pro záznam pořadu - nahrazuje v současné době video.
Dvojjehla pro šicí stroje:
Dvojjehla je zvláštní druh jehly určený pro ozdobné šití na šicím stroji. Má 2 těla a 2 dírky, takže umožňuje šití dvěma nitěmi. Použijete-li každou z obou nití v jiné barvě, získáte pěkný barevný vzor. Může se použít také pro zakončování délek.
EDGE - mobilní telefony, přenosy dat:
Plný název EGPRS=Enhanced General Packet Radio Service, je rozšířením GPRS. Rozšíření spočívá v jiné modulaci a jiných parametrech přenosu a dalších věcech. Nabízí vyšší rychlost než GPRS a je zpětně kompatibilní s GPRS. Maximální rychlost datového přenosu je 200kb/s, u některých mobilů je to 100 kb/s pro odesílání a 300 kb/s pro příjem.Horizontální rotační (drop-in) chapač
Horizontální rotační chapač se v dnešní době používá u většiny moderních domácích šicích strojů vyšší cenové hladiny. Pouzdro na spodní cívku je umístěno horizontálně se stehovou deskou a mívá většinou průhledný plastový kryt pro kontrolu množství nitě na cívce. Výhodou horizontálního rotačního chapače je především tichý chod, možnost šití ve vyšších rychlostech a větší variabilita stehů.


ICAPS:
Zkratka pro Continuous Automatic Pressure System. Systém, který neustále detekuje výšku materiálu v průběhu šití a automaticky přizpůsobuje tlak patky tak, aby steh zůstal stejnoměrný i při prošívání nestejnoměrně silných materiálů. ICAPS je dobrý pomocník zejména při volném quiltování.


Janome:
Japonská značka vyrábějící šicí stroje s tradicí přes 90 let. Výrobce ucelené řady šicích strojů od základních modelů až po vyšívací stroje.Jehla pro šicí stroje a overlocky:
Jehla šicí je základní nástroj pro výrobu oděvů a spojování dalších částí. Vedle krejčovství se využívá též v obuvnictví, brašnářství, čalounictví, a jiných podobných oborech. Jehla má 3 části: Ucho jehly, kterým se provlékne nit, tělo jehly a špičku jehly, která propichuje materiál. Jehly pro šicí stroje jsou speciálně upraveny, takže ucho jehly mají ihned za špičkou jehly.Lucznik:
Polská značka pro šicí stroje a domácí spotřebiče. Lucznik řadíme mezi tradiční výrobce šicích strojů, které má i po 30 letech doma nemálo domácností. Lucznik si i přes velký technický pokrok dodnes udržel postavení významného výrobce šicích strojů,  který se zaměřuje na kvalitu a cenovou dostupnost.Ořez nitě:
Ořezem nitě je vybavena většina šicích strojů. Jedná se o malý "nožík" na patkové tyči nebo na těle stroje, který umožňuje rychle odříznout nit po dokončení šití, aniž bychom potřebovali nůžky. Pokročilejší funkcí ořezu nitě je automatický ořez nitě nebo poloautomatický ořez nitě.Overlocky: 
Overlocky jsou šicí stroje, které během jednoho pracovního cyklu vykonávají tři operace: látku obnitkují, sešijí a ořežou. Steh šity overlockem je pružnější. Overlocky slouží k obšívání okraje látky a nenahrazují šicí stroje.Patchwork:
Patchwork je speciální technika pro sešívání látek. Sešívají se tak malé a různě barevné kousky látek, aby vytvořily geometrické vzory. Prošitý patchwork se nazývá quilt. Patchwork byl výhradně záležitostí ruční práce, dnes ale jsou speciální šicí stroje, které patchwork vytvoří.Poloautomatický ořez nitě:
Poloautomatický ořez nitě nebo ořez nitě za pomocí tlačítka je pokročilejší funkce ořezu nití. Uživatel zmáčkne příslušné tlačítko a stroj nit ořízne. Také viz ořez nitě a automatickýý ořez nitě.Quilt:
Quilt je prošívaná ozdobná deka. Quilt má 3 základní části, horní část, která je tvořena patchworkem, prostřední část z měkké podšívky a spodní část. Všechny části jsou spojeny prošívacím stehem, které plní také estetickou funkci - na obou stranách vytváří ozdobné vzory. Quiltování je činnost, během které se tyto tři vrstvy prošívají, často ozdobným klikatým stehem. Quiltař sám vede látku. Pro quiltování je nezbytné vypnout podavač nebo zakrýt podávací zoubky.Řezací plotr:
Řezací plotry jsou zařízení, která dokáží vyřezat do papíru, látky nebo tenké folie nejrůznější tvary nebo vzory. Výborně se hodí pro rychlou tvorbu šablon, dekorací, nebo přesnému vyřezávání obrysů z látky. Mnohé plotry zvládnou naskenovat z papíru jakýkoli obrázek a připravit ho k vyřezání.
SFDS:
Zkratka pro Square Feed Drive System, systém podávání látky šicích strojů, který na rozdíl od běžného podávání po elipse podává látku po obdélníku. Nazývá se též blokové nebo obdélníkové podávání látky. Blokové podavače jsou využívané u průmyslových šicích strojů nejvyšší kvality. Podavač SFDS látku podává rovnoměrněji a plně nahrazuje horní podávání suplované například kráčející patkou. Blkové podávání má i pozitivní vliv na kvalitu stehu.
Steh:
Steh textilní je jedno protáhnutí navlečené jehly tkaninou. Slovem steh se rovněž označují některé druhy ok při háčkování.
Šicí stroj:
Šicí stroje
jsou zařízení určená pro šití. Šicí stroje nahrazují ruční šití. Dále velmi rychle a efektivně vykonávají šicí operace, které jsou ručně buď neproveditelné, nebo je jejich ruční provedení náročné a zdlouhavé, anebo dané operace provede rychleji než v případě jejich ruční realizace.Šev:
Šev je řada stehů, které k sobě těsně přiléhají. Existuje několik druhů švů, nejčastěji se rozeznávají švy spojovací, lemovací a ozdobné.Vertikální kyvný (CB) chapač
Vertikální kyvný (CB) chapač je hojně používán u starších nebo levnějších domácích mechanických šicích strojů, které se skvěle hodí pro domácí běžné šití a opravy oděvů s počtem stehů okolo 20. Šicí stroje s CB chapačem se hodí pro základní šití, začátečníky a také švadleny, které jsou na kyvný CB chapač již zvyklé ze starších šicích strojů. Šicí stroje s kyvným CB chapačem se pohybují v cenové relaci od 3000 do 6000 Kč. Dražší šicí stroje bývají vybaveny horizontálním rotačním chapačem.Vertikální rotační chapač
Vertikální rotační chapač se používá pouze u průmyslových šicích strojů, jeho největší výhodou je, že se hodí k šití při vysoké rychlosti. Jsou však určeny jen pro určité typy stehů, jejich použití tak není vhodné u domácích šicích strojů.Volné rameno:
Volné rameno je zařízení pro šicí stroje a overlocky, které umožňuje šití a obšívání rukávů, nohavic a dalších nedostupných částí.Vyšívací stroj:
Vyšívací stroje jsou šicí stroje, které dokážou vyšít výšivku uloženou v některém z vyšívacích formátů. Zdroje pro výšivky lze zakoupit, zkopírovat do vyšívacího stroje z elektronického paměťového média, nejčastěji připojením přes USB port do počítače, nebo si je může uživatel vytvořit sám.