Relativita ceny šicího stroje

18.02.2013
Jaká má být cena šicího stroje? Proč není většina zákazníků ochotna investovat do šicího stroje, zatímco investuje nesrovnatelně vyšší částky do jiných nákupů? Je důvodem neznalost současné nabídky šicích strojů? Jak je to však doopravdy s cenou šicího stroje a s jeho správným výběrem?

Často se setkáváme se skutečností, že zákazníci objednají šicí stroj v nejlevnější cenové hladině za cca 2500 – 3000 Kč a následně se diví, že jim šicí stroj neprošije ani riflovinu. Očekávají od stroje, že zvládne úplně vše a navíc, že jim vydrží minimálně 20 let jako šicí stroj maminky či babičky. Při případné konzultaci jsou toho názoru, že 3 tisíce za šicí stroj je přece fůra peněz. Že běžný zákazník nekupuje šicí stroj každý den či rok a nemusí mít přehled o cenách a možnostech šicích strojů, to se dá pochopit. Smutnější je však situace, když je zákaznice švadlena z povolání (a že jich není málo) a koupí si takto levný šicí stroj pro domácnost. Následně na něm šije denně zakázky, a když to šicí stroj neudýchá, tak se vyjadřuje v tom smyslu, ať už telefonicky nebo se veřejných serverech, že je to krám. Chyba je dle zákaznice u značky či prodejce a nejlépe díky takové zkušenosti jsou všechny stroje uvedené značky určitě nekvalitní. Nebude to ale spíše otázka správného výběru šicího stroje?

Je zvláštní, že zákazníci utrácí hodně peněz denně za jídlo či věci denní spotřeby, ale pokud chtějí přístroj, který jim má sloužit roky, nejsou ochotni do něj investovat. Denně slyšíme v televizi a čteme v novinách či na internetu, že zákazníci horlivě stále kupují elektroniku jako mobily, počítače, televizory a mnoho dalších věcí, které stojí mnohem více a jejichž užitná hodnota mnohem rychleji stárne, ať už před vánocemi nebo po vánocích. Vezměte třeba v úvahu, kolik zaplatíte za víkendový nákup v supermarketu či místním obchodě a srovnejte si jej s cenou levného šicího stroje. Kolik pořídíte za cenu 3 tis. Kč víkendových nákupů? Jeden, dva nebo tři? A kolik let by měl bezchybně šít? A co vše by měl bez problémů ušít? Riflovinu ve více vrstvách, montérky, kůži, batohy, tašky, celtovinu a dnes tak oblíbené pelechy pro psy? Tohle je běžná představa velké části populace. Zkuste si ale vzpomenout, kolik stál dříve tolik citovaný oblíbený šicí stroj našich maminek a babiček nebo šicí stroj našeho mládí. Mohli si vybrat ze dvou značek: Lucznik nebo Veritas. Ale v jakém poměru to bylo k měsíčnímu platu kupujícího? Šicí stroj stál dvojnásobek či trojnásobek měsíční mzdy. Proto si na něj řada lidí brala novomanželskou půjčku či půjčku z FKSP (pro mladší ročníky vysvětlíme, FKSP = Fond kulturních a sociálních potřeb). A zkuste si porovnat cenu šicího stroje za 3 tis. Kč s Vaším dnešním měsíčním příjmem.

Jak je to však doopravdy s cenou šicího stroje a se správným výběrem stroje? Samozřejmě nechceme říci, že levné šicí stroje jsou špatné. Levných šicích strojů se prodává velké množství a pro řadu zákazníků jsou naprosto dostačující. Některé značky vyrábí šicí stroje v této cenové kategorii komplet plastové, což není zrovna nejlepší, když chcete ušít něco silnějšího. Jiné značky mají kovové součástky a dosti toho se správnými jehlami zvládnou. Pokud máte cenový limit, je třeba si nechat poradit, co za uvedenou cenu od kterého stroje můžete čekat. Poradit se, jak s ním zacházet a kolik hodin denně je reálné na něm šít. A uvěřit, že pokud Vám prodejce nabízí stroj dražší, neznamená to, že chce na Vás vydělat, ale že to Vaše potřeby vyžadují. Na Ráj šití zákazníkům vždy radí podle potřeb zákazníků. O tom se můžete přesvědčit nejen několika tisíc hodnocení zákazníků na nezávislém serveru Heureka, ale také při telefonické či mailové konzultaci. Můžete si sami vybrat, zda se zařadíte mezi spokojené zákazníky Ráje šití nebo budete střílet tzv. naslepo a následně nadávat, jak jste naletěli.