Návod na převod obrázku - plotry Brother

01.12.2015
Jste hrdým majitelem plotru Brother a dumáte nad tím, jak převést své vektorové obrázky do formátu FCM, který používá váš ScanNCut? Čtěte tento návod, který krok po kroku provede programem Brother ScanNCutCanvas. Srozumitelně i pro ty, kteří nemluví anglicky!

Tvorba vlastních vzorů je pouze jednou z možností, jak pracovat s řezacím plotrem Brother. Kromě nich můžete třeba i naskenovat jakýkoli kreslený nebo tištěný obrázek a nechat plotr, aby ho sám převedl na vzor, který ihned může řezat. Nebo si vyberete i z nabídky vestavěných vzorů, které bývají v paměti plotru. Pokud si o těchto možnostech chcete přečíst víc, klikněte sem.

Tento článek je zaměřený na třetí možnost - tvorbu vlastních vzorů z digitálních obrázků. Tímto způsobem můžete zpracovávat již existující obrázek nebo vytvořit vlastní za pomocí některého z grafických programů. Důležité je však vědět, že každý takový vzor je před odesláním na plotr potřeba převést do speciálního formátu FCM. Pro tyto účely firma Brother bezplatně poskytuje program ScanNCutCanvas, který je volně dostupný na internetu.
Při tisknutí a řezání vlastních návrhů na plotrech Brother se bez tohoto programu neobejdete. Pokud vám k práci s plotrem nestačí vámi vybraný vzor vytisknout a naskenovat plotrem (což je vždy záchranné řešení v případě, že vaše technické možnosti selžou), budete muset za pomoci programu Brother Scan N Cut Canvas vámi vytvořený obrázek převést do formátu FCM.
Běžné grafické programy jako Inkscape, Adobe Illustrator, Adobe Photoshop, Gimp, Corel a jiné formát FCM soubory do tohoto formátu převést neumí. To zvládne jenom program Brother ScanNCut Canvas.

Pozor! Program není kompatibilní s prohlížečem Mozilla Firefox. Funguje v některých verzích Internet Exploreru či Opery, nejlépe však běží v prohlížeči Google Chrome.

Nabídka řezacích plotrů Brother na stránkách Ráj-šití.cz

 

Jak převést formát SVG do FCM


Jedním z oblíbených formátů pro tvorbu vzorů je formát SVG, který se používá pro vektorovou grafiku.

V první části článku fotonávodu jsme s českými vysvětlivkami prošli krok po kroku registraci do bezplatného online programu Brother ScanNCutCanvas, který je v angličtině. Teď se podíváme na to, jak ho použít ke konverzi formátů.
 

2. Jak převést obrázek ve formátu SVG do formátu FCM


Přejděte na úvodní stránku programu ScanNCutCanvas na odkaze http://scanncutcanvas.brother.com/

Pozor! Stránka nefunguje v prohlížeči Mozilla Firefox. Pro její optimální funkci ji prosím otevřete v prohížeči Google Chrome.

Zadejte své přihlašovací jméno (Login ID) a heslo (Password) a klikněte na "Log In".

přihlášení

Přihlásíte se tak do programu a měla by se vám zobrazit následující plocha:


úvodní stránka po přihlášení

Klikněte na levý horní rámeček nazvaný "New" nebo i "Create a new project." Dostanete se do pracovní plochy programu, ve které je možné editovat vzory a obrázky.

editor programu ScanNCutCanvas

Nyní můžete do programu nahrát své obrázky v libovolných formátech. Pokud máte obrázek vytvořený programy Adobe Illustrator, Inkscape aj. a uložený s příponou .SVG, postup je následující:

V horní liště klikněte na ikonku dokumentu s nápisem SVG. Zobrazí se vám nové okno pro nahrávání souboru.


importování svg souboru

Vyberte ve svém zařízení obrázek ("Choose File..."), který si přejete převést, a ujistěte se, že má příponu .svg. Vyberte obrázek a klikněte na OK. Obrázek se vám otevře v editoru programu ScanNCutCanvas.

importování vektorového obrázku

Pokud si již nepřejete obrázek dál editovat, stačí ke konverzi na formát FCM jediné. V levé svislé liště vidíte veliké tlačítko Download. Klikněte na něj. Možná se vám otevře okno s následujícím upozorněním. Zaklikněte bez obav OK.


konverze obrázku do FCM

V následujícím okně vyberte levý rámeček s ikonou laptopu, pokud chcete obrázek ve formátu FCM uložit jako soubor do svého počítače. Pokud si přejete soubor přímo odeslat na svůj plotr, zaklikněte druhou ikonku v rámečku vpravo.

ukládání fcm

Soubor se vám stáhne do vašeho zařízení již ve formátu .fcm - nyní jej můžete skrz své USB vložit do plotru.

ukládání souboru fcm

Pokud se vám obrázek nepodařilo převést hned napoprvé, vyzkoušejte nejdříve celý proces znovu s jiným obrázkem formátu .svg - chyba nemusí být v programu, ale v souboru. Zkontrolujte také své internetové připojení a znovu se ujistěte, že jste udělali vše stejně, jako je popsané v návodu. Pokud se vám nebude dařit ani poté, vyzkoušejte zákaznickou linku Ráje šití, která je pro zákazníky dostupná v běžných otevíracích hodinách.

Po vyexportování vašeho obrázku můžete také svůj projekt uložit v rámci svého účtu v programu ScanNCutCanvas, takže se k němu kdykoli můžete vrátit a bude přístupný z jakéhokoli počítače, který má připojení k internetu. Projekt pojmenujte a uložte za pomocí ikonky vyznačené na obrázku.

ukládání projektu


Hotovo. Odhlášení probíhá vpravo nahoře:


odhlášení


Gratulujeme! Můžete řezat. Doufáme, že se vám projekt povedl a návod vám pomohl. Ráj šití

Nabídka řezacích plotrů Brother na stránkách Ráj-šití.cz - vyberte si svůj plotr na našich stránkách. Brother - to je ověřená značka nejen šicí techniky.