Jak vybrat šicí stroj pro dítě

15.11.2015
Rozhodujete se pro nákup šicího stroje pro vaši dceru a nevíte, který vybrat? Aby to nebyla hračka a přesto aby byl šicí stroj vhodný pro dítě? Nabízíme vám přehled strojů, které jsou v současné době na trhu a jaké jsou mezi nimi rozdíly. Věříme, že vám pomohou při výběru vánočního dárku - šicího stroje.

Denně dostáváme dotazy od zákazníků, jaký šicí stroj mají vybrat pro dceru. Chtějí stroj, který bude pro dítě srozumitelný, přiměřený velikostí, ale aby to nebyla hračka. Zákazníci se zpravidla dotazují ve věku dítěte 10 let, jen vyjímečně ve věku 8 let. Některým zákazníkům vyhovuje nejmenší šicí stroj pro děti, jiní ihned zdůrazňují, že dcera je velmi šikovná a chtějí, aby jej mohla využívat i za pár let, když vyroste nebo i pro maminku na občasné šití v domácnosti. Pojďme si tedy shrnout, jak to s nabídkou "nejmenších" šicích strojů vypadá a co je dobré vědět, než si u nás na Ráji šití.cz šicí stroj objednáte.

Na trhu jsou v současné době oficielně dva stroje deklarované výrobcem jako stroje pro děti. Jedná se o sew mini značky Janome a KD 144 značky Brother. V čem jsou rozdíly?

Janome SEW MINI je nejmenší šicí stroj na trhu a je oficiálně určen pro šití děti. Má nejen speciální patku jako ochranu proti úrazu (patka je udělána tak, aby se dítě pod patku opravdu nemohlo dostat, ne jen kovový chránič), ale navíc používá tzv. bezpečné napětí 12V. Mimo to má stroj malé šlapátko - odpovídající noze dítěte. Stroj nemá na rozdíl od všech ostatních strojů osvětlení a s ohledem na charakter dětského stroje ani možnost výměny patky za jiné druhy patek jako jsou např. lemovací, řasící, atp..

Šicí stroj Brother KD 144 je výrobcem deklarován jako šicí stroj pro děti ve věku 14+, ale je třeba říci, že se jedná o šicí stroj obvyklých parametrů běžných nejlevnějších šicích strojů pro dospělé vč. velikosti, má ale ve výbavě chránič prstů, aby se dítě nedostalo tak jednoduše pod patku nebo se nepopíchalo o jehlu. Samozřejmě, když bude dítě chtít, tak se tam dostane. Proto je třeba zajistit dohled dítěte dospělou zodpovědnou osobou. Stroj používá 230 V a má regulovatelné šlapátko běžné velikosti. Ve výbavě jsou na výběr 3 samolepky, tzn. že dcera si může vybrat, který design se jí více líbí nebo si jej změnit.

Pro zajímavost a rychlejší porovnání jsme Vám na Ráji šití stroje nejen porovnali v níže uvedené tabulce, ale také jsme Vám je vyfotili. Určitě pro Vás bude zajímavé, že uvidíte stroje vedle sebe navíc i s jinými modely Texi Joy, který je v nabídce ve 4 barevných variantách a Lucznik 510 Anna. Šicí stroje Texi Joy 1303  a Lucznik 510 Anna nejsou stroje pro děti, protože nemají chránič prstů ani speciální patku ani napětí 12 V. Ve srovnání s šicím strojem Brother KD 144 jsou však menší a liší se od něj pouze tím, že nemají chránič prstů.

S tzv. malými šicími stroji přišla na náš trh i značka Lucznik. V nabídce má hned dva modely šicích strojů vhodných i pro děti.

Šicí stroj Lucznik Mini je rozměrově stejný jako SEW MINI. Tento šicí stroj má nový moderní design inspirovaný elektronickými šicími stroji, přitom ovládání je velmi jednoduché. Nožní spouštěč je malých rozměrů, pohodlně jej mohou používat i děti. Stroj má osvětlení pracovní plochy a možnost výměny patek (používá rychloupínací systém). Stroj je vybaven unikátním magnetickým rotačním chapačem, jednodušší vkládání cívky do stroje už neexistuje. Má kovovou vnitřní kostru a lehce s ním zvládnete drobné opravy oděvů v domácnosti, tak i zapravení záclon nebo závěsů na chatě či chalupě. Tento šicí stroj můžete dokonce používat i bez připojení k síťovému zdroji, funguje totiž i na tužkové baterie. Je lehký, a proto jej můžete přenést kamkoli budete potřebovat. Je to malý, ale přesto výkonný šicí stroj. Pro používání stroje dětmi, je možné stroj doplnit i chráničem prstů. Velikost šlapátka je pohodlná i pro ty nejmenší švadlenky.

Šicí stroj Lucznik Everyday je větším sourozencem Luczniku Mini. Svými proporcemi se stroj s přehledem vyrovná základním šicím strojů. Unikátní systém magnetického rotačního chapače zajišťuje nejjednodušší vkládání cívky se spodní nití do šicího stroje. Je vybaven základními šicími programy, vyšije dokonce i knoflíkovou dírku. Stroj má osvětlení pracovní plochy a vyměnitelné rychloupínací patky. Ovládání jedním voličem stehů zaručuje, že šití bude bavit i ty nejmenší švadlenky. A právě pro jejich bezpečnost můžete na stroj opět namontovat chránič prstů. Tento stroj je možné využívat i k běžným drobným opravám oděvů pro všechny členy domácnosti. Stroj je zkrátka vhodný pro všechny malé i velké švadlenky, které se šití věnují jen občas.
 

Porovnání nejmenších šicích strojů:

Janome SEW MINI Lucznik Mini Lucznik Everyday Brother KD 144 Texi Joy 13  Lucznik 510 Anna
Počet stehů 10 12 16  14 13 15
Chránič prstů ano - -  ano  -  -
Typ chapače rotační rotační kovový rotační kovový  rotační kyvný kyvný
Designové panely - - -  ano  -  -
4 kroková knoflíková dírka ano ano ano ano ano  ano
Osvětlení - ano, led ano, led ano ano  ano
Regulovatelný nožní spouštěč nelze regulovat ne ne, 2 rychlosti šití  ano ano ano
Rozměry nožního spouštěče 8 x 8,5 cm 5,5 x 8,5 cm 8 x 12 cm 13 x 8,5 cm 13,5 x 9 cm  13 x 8,5 cm
Napětí 6 V 12 V 12 V 230 V 230 V 230 V
Možnost výměny patek - ano ano  ano  ano  ano
Rozměry stroje
(v x d x h)
24 x 30 x 13 cm 26,5 x 28 x 12 cm 33 x 39 x 19 cm 32 x 35,5 x 15 cm 26,5 x 31,5 x 14,5 cm 30 x 37 x 18 cm
Hmotnost stroje 2,2 kg 2,05 kg 3,45 kg  5,5 kg  4,9 kg 5,4 kg


Foto:
Janome Sew Mini, Texi Joy 13 Pink, Lucznik 510 Anna, Brother KD 144

Janome Sew Mini, Lucznik Mini, Lucznik Everyday, Texi Joy 13 Pink


U všech strojů pro domácnost, i u dětských, je  pro bezpečnost dítěte nezbytnou podmínkou dohled dospělé zodpovědné osoby. Je třeba dítě zaškolit na šití podle návodu na obsluhu a bezpečnostních pokynů v něm uvedených. I když se jedná u 2 uvedených strojů o stroje pro děti, jak deklaruje výrobce, nejedná se o hračky.


Věříme, že Vám naše nezávislé porovnání na Ráji šití pomohlo a těšíme se na vaši objednávku. Toto objektivní porovnání i foto Vám můžeme nabídnout díky tomu, že na Ráji šití máme nejširší nabídku značek na českém trhu.