V dnešní době, kdy je nejoblíbenější pohodlné oblečení z pružných materiálů, u kterého nás nic netlačí, netáhne a neomezuje, může nastat problém ve chvíli, kdy si potřebujete pružný oděv upravit, nedej bože zkrátit.
Naprosto nejlepší je zkrátit délku pružných materiálů na coverlocku, ovšem ne každý má coverlock doma. Coverlock Vám zajistí nenahraditelnou kvalitu šitých stehů a mnoho z Vás této kvality chce dosáhnout i na šicím stroji. Poradíme Vám, jak se k této kvalitě pomocí šicího stroje můžete alespoň přiblížit.
Stehy šité rovným stehem na běžném stroji mohou při oblékání popraskat a při šití cik cak stehem může být oděv zase vytahaný. Znáte to? Poradíme Vám, jak na to, aby oděv po úpravě vypadal dle Vašich představ.
Klasický domácí šicí stroj má rovné stehy i cik cak steh a Vy potřebujete zkrátit triko…. Je to možné, stačí dokoupit dvojjehlu a mít ke stroji druhý kolík nitě pro horní nit. Nemáte druhý kolík nebo se ani k Vašemu stroji nedá dokoupit? Nevadí, dají se dokoupit i samostatné stojany na nitě. Většinou se nabízejí jako stojan pro velký návin nitě, ale můžete na něj dát i klasickou špulku s nití.
Nyní máte vše, co potřebujete:
ŠICÍ STROJ:
Šicí stroj, který má možnost šít i cik cak stehy (podle max. šířky stehu je potom potřeba volit maximální rozpich u dvojjehly).
DVOJJEHLU:
Dvojjehlu vybírejte podle druhu šitého materiálu. Na pružné materiály volte dvojjehlu strečovou. Co se týče rozpichu jehel, pokud má Váš stroj max. šířku stehu 5 mm, nemůžete použít dvojjehlu s rozpichem 6 mm. Proto si prosím vždy ověřte, že je dvojjehla vhodná pro Váš stroj.
DRUHÝ KOLÍK ČI STOJAN:
Druhý kolík nitě, který můžete nahradit i volně stojícím stojanem na nitě.
NITĚ:
Pro šití pružných materiálů není potřeba používat pružné nitě, dostačující jsou nitě polyesterové. Steh sám o sobě mírně pruží.
PATKU:
Pro šití dvojjehlou je důležité použít patku, která má dostatečně velký otvor pro vstup jehly. Ideální je použít patku základní.
Teď musíte zjistit, jaký chapač má Váš stroj… kyvný nebo rotační?
Jak to poznáte, radíme v tomto článku.
Šicí stroj s kyvným chapačem:
U stroje s kyvných chapačem je nastavení stroje pro šití dvojjehlou o něco jednodušší. Pro šití dvojjehlou je potřeba upravit napětí spodní nitě tak, aby Vám při šití mezi jehlami nevznikl spíš tunel než pěkně ušitá délka. Takže je potřeba na cívkovém pouzdře upravit napětí spodní nitě tak, aby se spodní nit pěkně natáhla mezi obě jehly. Bohužel nelze přesně řícti, o kolik je potřeba nit uvolnit, to se musí vyzkoušet podle šitého materiálu. Napětí nitě se uvolňuje šroubkem na cívkovém pouzdru. Jak na to najdete v návodu ke stroji nebo v našem videu.
Šicí stroj s rotačním chapačem:
U stroje s rotačním chapačem je nastavení stroje pro šití dvojjehlou malinko komplikovanější, ale ne nemožné. Opět je potřeba upravit napětí spodní nitě. Pro tento úkon je potřeba odšroubovat stehovou desku, vyjmout cívkové pouzdro/chapač a upravit napětí nitě šroubkem. Cívkové pouzdro vložíme zpět do stroje a zašroubujeme stehovou desku na svoje místo.
Dále postupujete u obou typů strojů stejně:
Na stroji vyměníme klasickou jehlu za dvojjehlu. Pokud běžně používáte navlékač jehly, tak u navlékání dvojjehly ho použít nemůžete!!! Navlékněte tedy buď klasicky nebo můžete použít ruční navlékač jehly. Při navlékání obou nití postupujete stejně, jako když navlékáte nit pouze jednu. Jen každá nit má svůj stojan a svoji jehlu. Pro zjednodušení můžete nitě navlékat současně a rozdělit je až u jehel.
Na stroji nastavte rovný steh s délkou ideálně 3,5 mm.
Napětí horní nitě mírně utáhněte (otočte voličem na vyšší číslo 7- 8. Čísla jsou pouze orientační, upravit musíte zase podle toho, jak bude steh vypadat).
Šití si vyzkoušejte na kousku materiálu, na kterém pak budete pracovat. V případě, že po ušití bude spodní nit na rubu látky hodně utažená, je potřeba její napětí ještě povolit. Naopak pokud bude spodní nit hodně volná, trochu ji utáhněte.
Zdá se Vám to komplikované? Nebojte se, máme natočené i video a s jeho pomocí to určitě zvládnete.
Na závěr pro Vás máme pár tipů:
- Pro urychlení přenastavení stroje pro šití dvojjehlou je dobré si pořídit ještě jedno cívkové pouzdro. To si seřídíte pro šití dvojjehlou a vždy, když budete chtít šít dvojjehlou, tak cívkové pouzdro jen vyměníte. Zvláště v případě rotačního chapače si ušetříte spoustu času a nervů při seřizování tam a zpět.
- Některé elektronické stroje mají již program pro šití dvojjehlou, v tomto případě se řiďte návodem na obsluhu stroje.
- Zakončení délky dvojjehlou není úplně profi, ale určitě je pružnější než po šití délky pružného materiálu rovným stehem.
- Délku je potřeba šít po lícové straně, takže rubová strana je šita „naslepo“. Pokud si ještě příliš nevěříte, šití si na líc nakreslete, abyste udrželi rovnoměrnou šířku od okraje. Můžete také použít magnetický vodič, který Vám se vzdáleností pomůže.
- Šitou délku si zastřihněte opravdu pečlivě a rovně.
- Levou jehlou šijte těsně v okraji nebo lehce za okrajem spodní záložky, jen tak dosáhnete profi vzhledu, a to bez nutnosti odstřihávání konce materiálu.
Přejeme pohodové šití...