Řekneme si jaké potřeby jsou pro vyšívání vhodné a také Vám představíme vyšívací stehy. Tak začínáme.
Co vlastně k vyšívání potřebujete...
Vyšívací nit
Je spousta druhů a variant od vyšívacích bavlnek až po efektní nitě pro detaily. Většinou se vyšívací příze skládá ze 6 jednotlivých nití, které jsou stočeny dohromady jako např. Mouline. Velmi často se vyšívací nit nepoužívá celá, ale rozdělí se na 4 nitě nebo i méně. Vyšívací příze nebo nitě je třeba volit dle techniky, kterou vyšíváte.
Vyšívací jehla
Od klasických jehel se odlišuje větším okem. Volit můžete mezi vyšívací jehlou tupou a ostrou. Tupé jehly jsou určené pro látky s pravidelnou strukturou jako je kanava. Tupými jehlami většinou vyšíváme křížkovým nebo gobelínovým stehem, jehla nepropichuje jednotlivá vlákna. Jehly s ostrou špičkou jsou určené pro klasické vyšívání např. stonkovým stehem, malování jehlou nebo pro techniku Richelieu.
Tkanina
Ideální vyšívací tkaninou pro křížkové nebo gobelínové stehy je kanava, vyšívací látka utkaná volně s mezerami mezi vlákny, díky kterým se vám bude vzor dobře šít. Pokud ale nechcete používat kanavu, můžete použít jinou, nejlépe bavlněnou tkaninu jako je tkanina AIDA, Evenweave, len, žakár, damašek, tesilen, zkrátka je třeba vybírat materiál také podle techniky, kterou budete vyšívat.
Vyšívací rámeček – kruh
Látku ve vyšívacím rámečku napnete, a tudíž zůstane na svém místě, napnutá a vyšívání je tak ovladatelnější. Vyšívat se dá samozřejmě i bez rámečku, ale je to složitější a stehy mohou být nepravidelné.
Nůžky
Nepostradatelný pomocník při vyšívání, jsou nůžky. Ať už s nimi budete stříhat pouze potřebnou délku příze nebo naopak budete potřebovat výšivku obstřihnout, prostřihnout nebo vystřihnout při technice vyšívané krajky zvané Richelieu, potřebujete kvalitní, ale především ostré nůžky. Skvělou variantou, bez kterých se určitě neobejdete jsou vyšívací nůžky, prohlédněte si jejich nabídku u nás.
Vyšívací předloha
Pro začátečníky a také pro ty, kteří nemají dostatek fantazie, ale vyšívat chtějí, existuje spoustu předloh, ať už v časopisech knihách nebo na internetu, tradiční předlohy pro vyšívání se i dědí. Bavíme se o předlohách,které nejsou natištěné přímo na materiálu. Vyšívat podle této předlohy, může být pro začátečníky náročnější, musí se počítat stehy, hlídat barvy a pod. Pro tyto případy, je pohodlnější pořídit materiál s již předtištěnou předlohou od těch nejjednodušších až po umělecká díla. Pro tyto případy, je na našem trhu nepřeberné množství předtištěných předloh pro všechny druhy výšivky, které uspokojí od dětí až po zručné "vyšívačky". V naší nabídce takové najdete také, od křížkových či gobelínových výšivek až po předlohy na ubrusy a prostírání.
Potřeby pro vyšívání můžete vybírat z našeho sortimentu na Ráji šití v kategorii: potřeby pro vyšívání.
Nyní přejdeme k další části vyšívání a tím je...
Výběr stehu
Je jen na Vás jakým stehem se rozhodnete vyšívat. Nyní Vám představíme několik druhů vyšívacích stehů. Začneme těmi nejjednoduššími a zároveň základními stehy, kterými jsou křížkový steh a zadní steh.
KŘÍŽKOVÝ STEH
Skládá se ze stehů, které jsou kříženy do X nebo do + a často se kombinuje s jinými typy stehů. Právě předlohy na kanavě jsou ideální pro vyšívání křížkovým stehem.
Existuje mnoho variant křížkového stehu, jako např. prodloužený (obr. 1), dvojitý (obr. 2), italský (obr. 3), černohorský (obr. 4), košíkový (obr. 5), lístkový (obr. 6), stonkový (obr. 7) (dále se dělí na vázaný (obr. 7a) a zkřížený (obr. 7b)), trnový (obr. 8), mřížkový (obr. 9) či Van Dyke steh (obr. 10).
ZADNÍ STEH
Zadní steh je naprosto základní steh nejen mezi vyšívacími stehy. Je velmi snadný a přesto má skvělý efekt. S ním můžete vyšívat jednoduché, souvislé linie - ať už rovné, zakřivené nebo bláznivé tvary.
DĚLENÝ ZADNÍ STEH
Tento steh je v podstatě stejně snadný. Namísto pouhého „ukotvení“ dalšího stehu k předchozímu stehu šijete přímo do něj. Tento steh se zdá být o něco „plynulejší“ než jednoduchý zadní steh.
STONKOVÝ STEH
Již název napovídá, že tento steh je perfektní pro květinové stonky. Díky zakřivenému vzhledu působí velmi filigránsky a elegantně.
STEH FRANCOUZSKÝM UZLEM
Steh je přesně tak elegantní jako zní. Steh francouzského uzlu můžete použít k vytvoření malých i velkých uzlů. A ačkoli to vypadá docela složitě, ve skutečnosti to tak těžké není.
SATÉNOVÝ STEH
Tento steh je ideální pro vyplňování ploch. V podstatě jen vyšíváte spoustu čar vedle sebe.
Upozornění: Dbejte na to, abyste vždy vyšívali skrz látku ze stejné strany dopředu. S květinami můžete začít steh uprostřed a pak postupovat doprava a doleva. Díky tomu se snáze trefíte přesně do křivek listů. S ostatními plochami můžete samozřejmě jednoduše vyšívat zprava doleva nebo zleva doprava.
CIHLOVÝ STEH
Cihlový steh je také perfektní pro vyplňování ploch. Cihlový steh se také často používá při výrobě korálků.
STEH RYBÍ KOSTI
Steh rybí kosti se zpracovává shora dolů, vypadá jako vzor rybích šupin a často se používá pro okraje.
RŮŽOVÝ STEH
S růžovým stehem se nit omotává střídavě přes a pod kolečkem nitě.
Po pořízení všeho potřebného k vyšívání a výběru stehu nebo jejich kombinací můžeme přejít k samotné přípravě na vyšívání.
Příprava vyšívací tkaniny
Upevněte tkaninu do vyšívacího rámečku.
Látku ve vyšívacím rámečku napnete povolením šroubu vyšívacího rámečku a vyjmutím dřevěného kroužku. Poté vezmete látku, doplněk nebo kus oblečení a pod látku umístíte obruč. Poté vezmete část vyšívacího kroužku se šroubem, umístíte jej na svůj projekt a šroub znovu utáhnete.
Navlékání jehly
Při navlékání vyšívací nitě postupujte stejně jako při klasickém navlékání. Na nit navléknete jehlu a na konci uvážete uzel. Ano čtete správně, jehla se navléká na nit, nikoli obráceně, pokud se vám nedaří navléknout, můžete použít navlékač, těch je na trhu nepřeberné množství, od "tintítek", které používali už naše babičky až po navlékače se světýlkem. Při změně barvy nitě postupujete stejně.
Vyšívání
A nyní už můžete vyšívat či trénovat jednotlivé stehy.
Přejeme hodně krásných výšivek.