Občas se setkáme se strojem a ejhle, ruční kolo na pravé straně stroje se nechce pohnout a tím se ani jehla nehýbe, práce zůstala pod strojem a vůbec nejde šít. Co s tím? Jak se to stalo?
Někdy je to otázka mezi nebem a zemí, ale v 99% se to stane většinou mechanicky a způsobí to zpravidla obsluha aniž si to uvědomí tím, že otočí ručním kolem směrem dozadu. Pokud se to stane zrovna ve chvíli, kdy se zrovna dole tvoří smyčka, nit se může utrhnout. Stroj se nemusí zaseknout hned, ale časem se nit usadí kde nemá a je to. Stroj se zasekl. „Co s tím? Stroj bude muset do servisu a budu měsíc bez stroje?“ Pro někoho nemyslitelné, hlavně pro ty, kteří jsou na šití závislí.
První pomoc můžete stroji poskytnout doma sami a v 99% úspěšnou. Jak na to?
Nejprve je třeba odstranit práci zpod stroje (pokud nám tam nějaká zůstala zaseknutá). Odšroubovat jehlu a vyndat ji, protože jak jinak, když se stroj zasekne s jehlou v dolní pozici a nejde s tím hnout. Potom záleží na tom, jestli máme stroj s kyvným chapačem nebo s chapačem rotačním.
Stroj s kyvným chapačem si tzv. položíme na záda, aby se nám lépe pracovalo. Otevřeme prostor pro vložení cívkového pouzdra s cívkou, cívkové pouzdro vyjmeme. U chapače, jsou černé pacičky, které je třeba odklopit doleva a doprava a celý chapač rozebrat a vidíte ji? Je tam schovaná :-). Celý chapač stačí vyčistit štětečkem, případně vyfouknout stlačeným vzduchem a podle návodu můžeme rovnou i promazat. Většinou stačí otřít hadříkem navlhčeným olejem, ale pozor, jen olejem pro šicí stroje, jedlý olej ani vazelína nedělá strojům dobře ;-). Teď je důležité chapač správně složit zpět, takže při rozebírání si vše položte tak, abyste to zase dokázali složit zpět. Černé pacičky je třeba zacvaknout opravdu nadoraz, jinak se Vám celý chapač zase rozsype.
U stroje s rotačním chapačem odejmeme kryt chapače a odšroubujeme stehovou desku, vyjmeme cívkové pouzdro (černá mistička) a opět vše důkladně vyčistíme štětečkem, případně vyfoukneme stlačeným vzduchem. Je vhodné také vyčistit i prostor podavače, kam se usazuje nejčastěji textilní prach. Mazání se u těchto strojů většinou neprovádí. Podívejte se do návodu na obsluhu. Pokud není mazání uvedeno, tak se stroj nemaže!
V obou případech je vhodné i odšroubovat stehovou desku, to je ta kovová destička pod patkou ;-) a vyčistit prostor podávacích zoubků, kde se nejčastěji usazuje textilní prach a při šití může dělat neplechu.
Tak co pomohlo? Ručním kolem už jde otáčet a stroj funguje? Gratulujeme, povedlo se. Pokud i přes tuto první pomoc se kolo nepohne, potom bude muset stroj do servisu. Informujte se tedy u svého prodejce, jak dál postupovat.
Přejeme spokojené šití.