Jistě si kladete otázku, jak se vlastně mám o svůj šicí stroj starat, aby mi dlouho a dobře sloužil.
Ano je to tak. Jako se staráte o auto, myjete nádobí, podlahy, perete prádlo… i šicí stroj potřebuje svoji péči. A já se Vám teď pokusím poradit, jak na to.
Ze všeho nejdůležitější je, vždy si prostudovat návod, který jste dostali k Vašemu šicímu stroji. Základy údržby jsou v podstatě stejné, ale jednotlivé značky mohou mít malé odchylky např. jak odstranit stehovou desku apod.
Jak často stroj čistit? To je otázka :). Stroj musíte čistit podle potřeby. Záleží na tom, jaké materiály šijete, jak často na stroji šijete a v jakém prostředí máte stroj uložený. Obecně se říká, že pokud na stroji šijete méně než jednu hodinu denně, tak stačí stroj vyčistit jednou za týden. Pokud šijete i více hodin denně, je dobré vždy po ukončení šití stroj vyčistit, obecně se dá říci cca po 10 – 15 hodinách šití.
Před každou údržbou stroje je nejdůležitější nejprve stroj odpojit od elektriky.
Vyvlečte horní nit, překontrolujte, zda je jehla v pořádku, případně ji vyměňte za novou. Zvedněte přítlačnou patku do nejvyšší polohy, tím se Vám uvolní napínací talíře pro horní nit. Drážkou, kterou provlékáte horní nit (ve většině případů je to drážka vpravo) protáhněte list papíru, aby se Vám uvolnily a vypadly případné nečistoty a usazeniny. Může tam být nasedaný textilní prach z nití, anebo usazený kousíček nitě, který může ale nadělat velikou neplechu. Tento snadný a jednoduchý krok v pročištění ve většině případech vyřeší problém, když se nedaří seřídit napětí horní nitě.

A jdeme dál. Je třeba pročistit prostor podavače. Dobré je před dalším krokem vyndat jehlu a sundat přítlačnou patku. Uvolníte si tak pěkně prostor pro snadnější práci. Nyní je potřeba vyjmout stehovou desku. Jak na to, by mělo být uvedeno v každém návodu, proto neriskujte a raději opět nahlédněte do návodu. U některých strojů jsou ve stehové desce šroubky, které je nutné povolit a desku vyjmout, u některých strojů se deska pouze vycvakne, proto znovu opakuji, ujistěte se ve svém návodu, jakým způsobem desku odstranit.

Jakmile máte stehovou desku odstraněnu, štětečkem pročistěte prostor podávacích zoubků od všech nečistot, textilního prachu a zapadaných nitek. Spodní stranu stehové desky očistěte měkkým hladkým hadříkem.
Stehovou desku vraťte na svoje místo a upevněte.
Dalším krokem bude vyčištění samotného chapače. Pro lepší přístup si šicí stroj položte „na záda“, bude se Vám lépe pracovat a v návodu ke stroji si nalistujte stránku, kde máte popsané, jak postupovat při rozebírání chapače. Jehlu umístěte do nejvyšší polohy. Vyjměte ze stroje cívkové pouzdro i se spodní cívkou. Uchopením za klapku se cívkové pouzdro uvolní a půjde ze stroje lehce vyjmout. Nyní můžete přistoupit k rozebrání CB kyvného chapače.
- Odblokujte zajišťovací páčky chapače a vyjměte přítlačný kroužek chapače a vyjměte unašeč chapače.
- Vyčistěte části pomocí kartáčku a měkkého hadříku. Odstraňte prach a zbytky nitě.
- Hadříkem napuštěným olejem otřete pouzdro chapače a chapač.
- Po očištění a naolejování nasaďte chapač, pouzdro chapače i cívkové pouzdro zpět.

(A) Cívkové pouzdro
(B) Zajišťovací páčky chapače
(C) Přítlačný kroužek
(D) Unašeč
(E) Objímka chapače
(F) Výstupek
(G) Vybrání
Složení CB kyvného chapače
Přidržte unašeč a vložte jej do objímky chapače tak, aby vytvořily kolo s vedením chapače.

Umístěte přítlačný kroužek. Ujistěte se, že dolní výstupek pasuje do vybrání. Jestliže nechce kroužek správně zapadnout, pohněte o kousek ručním kolem, tak se může dostat chapač do správné polohy.
Zablokujte přítlačný kroužek pomocí zajišťovacích páček.
Vložte cívkové pouzdro s cívkou.
Tak a máte vyčištěno a promazáno. Nyní si do stroje nasaďte jehlu a přítlačnou patku. Stroj ještě nenavlékejte. Pod přítlačnou patku vložte zbytek materiálu a stroj chvilku nechte šít naprázdno. Tím se z chapače odstraní případný přebytečný olej a nestane se Vám, že by Vám následně ušpinil šitý kus. Otřete opět měkkým hadříkem okolí přítlačné patky a jehelní tyč.
Stroj můžete opět navléknout jak horní, tak spodní nit na požadovanou barvu. A hurá opět do šití či oprav.
Čím pečlivěji se o stroj budete starat, tím déle a spolehlivěji Vám bude sloužit.
Na úplný závěr malá vychytávka. Vyčistit je třeba i cívkové pouzdro. Usazuje se v něm textilní prach z nití a může být příčinou i špatného provazování nití. Překontrolujte si, zda za planžetou, která napíná spodní nit, není usazený prach či zachycená nitka. A dalším místečkem usazenin je prostor okolo trnu cívkového pouzdra. Očistěte i jeho okolí a uvidíte, kolik nečistot se dokáže na tak malém prostoru usadit..
