Kvalitní šicí stroje a overlocky – jak je vybrat? Jaké mají mít parametry? Budou lepší šicí stroje plastové nebo kovové? Přinášíme Vám tipy na výběr, který šicí stroj by mohl být pro Vás vhodnější.
Když zákazníci vybírají šicí stroje, ve většině případů se v široké nabídce velmi těžko orientují. Značek šicích strojů je totiž na trhu opravdu hodně a prodejci rádi tvrdí, že právě ty jejich šicí stroje, které mají v nabídce, jsou ty nejlepší. Často i přání zákazníků bývají se vší úctou k nim úsměvná. Např. aby byl celý kovový, současně aby byl lehký a tichý a zvládl šít veškeré materiály až po více vrstev rifloviny, čalounické materiály, kůži apod. aby vydržel 20 let tak, jako ten po mamince či babičce, a to vše nejlépe maximálně tak za 2 - 3 tis. Kč. To je však šicí stroj spíše z nějaké scifi či fantasy. Co je extrémně tiché, nemůže být kovové, ale plastové. Co je plastové, nemůže mít při častém užívání dlouhou životnost ikdyž materiály dneška mají již jinou kvalitu atd. A pokud za stroj zaplatíte 3 tisíce či ještě méně, těžko můžete čekat, že vydrží 20 let jako ten po babičce. Celokovové šicí stroje se totiž již dlouho nevyrábí. Pokud má mít šicí stroj dlouhou životnost, je třeba vybrat šicí stroj, který má kovovou vnitřní kostru – neboli skelet a s maximálním počtem kovových součástek. Horní kryt šicího stroje bude vždy plastový. Kompletně celokovové šicí stroje se již léta nevyrábí. Ale ani kovová vnitřní kostra stroje není běžným standardem, řada značek ji však má. Celá řada z nich, těch zvučných jmen s dlouhou tradicí, vyrábí a prodává šicí stroje, které jsou komplet plastové! Ty jsou potom opravdu lehké a tiché. O dlouhé životnosti se však hovořit moc nedá, samozřejmě ani o šití rifloviny a podobných materiálů. Přesto jsou tyto šicí stroje často prezentovány jako mimořádně kvalitní a odvolávají se hlavně na tradici a jméno, to je sice dobré, ale ne dost.
Hlavně, pokud chcete šicí stroj, kupte jej od seriózního prodejce! Nenechejte se svést zvláště tou nejnižší cenou, pozor pokud je cena stroje příliš nízká v porovnání s ostatními nabídkami! Podívejte se, zda má daný obchod hodnocení, certifikát třeba na Heureka.cz nebo jiné reference od klientů, inzeruje i jinde než na webu, třeba v Burdě, zda vůbec je o něm někde jinde slyšet, má další aktivity v šicí technice, v šití apod. Doporučujeme spíše nakupovat u specializovaných obchodů, prodejců šicích strojů, které Vám odborně poradí, zajišťují servis, mají náhradní díly a příslušenství v nabídce. Levné někdy neznamená totiž bezpečné a příliš velký, také není echt. Jak se v tom tedy má běžný uživatel vyznat? Najděte si prodejce, který má šicí stroje různých značek a jeho nabídka je bohatá co do příslušenství apod. Všímejte si také například, zda některou značku nepomlouvá a jen upoutává klamným textem a hanlivě pomlouvá. Pomlouvání nesvědčí o poctivých úmyslech člověka, natož o úmyslech slušného obchodníka. Sledujte, zda má svá tvrzení podložená nějakými konkrétními informacemi. Pokud uvádí, že má šicí stroj stroj kovovou kostru, je tam i ta kostra vyfocena? Ráj šití, který je odborným prodejcem a partnerem řady značek a sám šicí stroje dováží, je evidován v seznamu výrobců a je specializovaným internetovým obchodem na šicí stroje, takovéto fotografie má. Na Ráji šití Vám pravdivě a objektivně sdělíme, které šicí stroje mají nejen kovovou vnitřní kostru, ale i kovové součástky, důležité v šicím mechanismu, šicí stroje pro Vás porovnáme. Kovoovu kostrou a kovovými součástkami se může pochlubit jen málo značek. Např. šicí stroje Lucznik nové modelové řady mají pro toto tvrzení důkaz v podobě fotografií uvedených v detailním popisu šicího stroje. Podívejte se a udělejte si názor sami např na šicí stroj Lucznik 512 Paulina, ale i u jiných popisů pro šicí stroje.