V předchozím článku o patchworku jsme se zmínili o souvislosti mezi patchworkem a quiltem. Jelikož quilt jsme ponechali zcela stranou, přichází toto téma na řadu nyní. Co je vlastně quilt?
Quilt (čte se kvilt) je prošívaná ozdobná deka tvořená třemi částmi. Vrchní díl deky má barevný, ozdobný vzor, který vzniká právě v předchozím článku popsanou technikou patchwork. Druhý díl je měká podšívka – vatelín a poslední třetí díl je vzorovaná nebo jednobarevná látka. Všechny tři vrstvy jsou propojené drobným prošívacím stehem, který neslouží jen ke spojení jednotlivých vrstev, ale též plní funkci výrazného estetického prvku. Tento steh zvýrazňuje na přední patchworkové straně ozdobné obrazce. Estetická funkce je završena na zadní jednobarevné straně quiltu, kde tento drobný prošívací steh vytváří vlastní ozdobný vzor.
Quilt a jeho užití
Nyní již tedy víme, co je quilt a jak vzniká, teď se podíváme, k čemu je quilt dobrý. Quilt slouží jako ozdobný přehoz přes postel. Avšak jsou druhy quiltů, které se věsí na stěnu podobně, jako se to dělá s tapisériemi a gobelíny.
Quilt a jeho historie
Historie quiltu sahá patrně až do Orientu. V dobách křižáckých výprav sloužil quilt rytířům jako spodní prádlo pod těžká brnění, která byla velmi nepohodlná. Rytíři z křižáckých válek potom toto umění přenesli do Evropy. Když ve 14. století v Anglii udeřily velmi studené zimy, objevila se pro quilt nová příležitost a po celé Anglii se quilt rozšířil v podobě prošívaných oděvů, přikrývek a koberečků.
Mnohem později se quilt opět dostává do popředí zájmu díky svým vynikajícím vlastnostem. Bylo to v dobách osidlování Amerického kontinentu, kdy američtí osadníci trpěli nedostatkem látek. Obnošené a částečně zničené prádlo bylo vynikajícím materiálem pro tvorbu patchworku. Ze zbytků látek se vyráběly prošívané deky, a ze sešívání kousků se časem vyvinulo velmi svébytné umění.
Díky svému pěknému a zdobnému vzhledu se quilt stal velmi oblíbeným a časem se začal řadit ke kulturnímu bohatství Američanů. Toto postavení si udržuje dodnes. Při zrodu americké společnosti quilt rovněž výrazně obohatil společenský život. Podobně jako u nás bývalo draní peří vedle svého pracovního smyslu též oblíbenou společenskou událostí, i Američané si ze společného šití udělali společenské události.
O vlivu quiltu a postavení quiltu v americké kultuře svědčí moderní quilty, které jsou skutečnými uměleckými díly.
Quilt a 20. století
Ve 20. století přišla nová vlna zájmu o quilt. Renesance quiltu přišla v 70. letech především díky výraznému zjednodušení šití. Moderní pomůcky a postupy či speciální šicí stroje a vyšívací stroje umožnily mnohem rychlejší a jednodušší vytvoření quiltů. Díky tomu se tvorba quiltu stala pro řadu lidí velmi zajímavým a inspirujícím koníčkem. Tento moderní trend se časem přenesl i do České republiky, kde i dnes existují specializované obchody se širokým sortimentem látek a potřeb pro quiltování.