Šicí stroje patří mezi vynálezy, které se změnily svět v průběhu posledních 300 let. Šicí stroje změnily obtížnou a časově náročnou práci na rychlou a snadnou. O mechanismu, který výrazně přispěl k proměně našeho světa, se dočtete v našem článku.
Vynález mechanického šicího stroje přinesl možnosti rychle produkovat hromady vysoce kvalitních oděvů za minimální náklady. Díky této moderní technologii si nyní většina lidí na světě může dovolit pořídit pěkné, odolné a kvalitní oblečení, které ještě před 200 roky bylo dostupné fakticky jen pro nejbohatší.
Jak vypadají šicí stroje?
Princip smyčkovaného stehu se zásadně liší od ručního šití. Při ručním šití prochází jehla s nití dvěma kusy látky z rubu na líc a zase zpět. Takto jehla vede nit přes oba kusy tkaniny a svazuje je k sobě. Tento způsob je sice velmi jednoduchý pro ruční šití, avšak pro strojní zpracování je mimořádně náročný. Šicí stroj by si při tomto způsobu šití fakticky předával nit z jedné strany na druhou, a vždy by musel zvládnout přechytnutí jehly na druhé straně tkaniny. Potom by musel protáhnout celou délku uvolněné niti přes tkaninu, a opět jehlu provést tkaninou a táhnout celou uvolněnou nit zpět do původní polohy. Přestože to tak vůbec nemusí vypadat, ve skutečnosti je celý proces pro jednoduchý šicí stroj mimořádně náročný.
Místo tohoto procesu se pro práci šicího stroje prosadil úplně jiný systém. Jehla šicího stroje projde látkou jen na velmi malou vzdálenost a zastaví se ihned pod ní. Očko je na jehle šicího stroje umístěné ihned za ostrou špicí, což je modifikace, která celý proces strojního šití výrazně usnadňuje.
Pohyb jehly nahoru a dolů se řídí řadou ozubených kol a vaček, které jsou poháněny motorem. Když jehla projde skrz tkaninu, na niti se vytvoří malá smyčka. Tu zachytí mechanismus umístěný pod pracovní plochou a obtočí ji buď kolem další niti anebo další smyčky vytvořené na té stejné niti. Přestože existuje mnoho druhů stehů založených na smyčkovacím principu, ve skutečnosti se princip jejich vzniku liší jen málo.
Látka je na kovové pracovní desce držena patkou pod tlakem. Na začátku každého stehu jehla protáhne smyčku niti látkou pod pracovní plochu šicího stroje, kde ji zachytí chapač. Chapač drží smyčku až do doby, než jehla protáhne skrze látku novou smyčku a protáhne ji původní smyčkou. Chapač původní smyčku výkyvem vyhákne a zpětným pohybem do původní polohy zachytí novou. Jak se jehla vrací do původní polohy nad pracovní plochou, nit táhne sebou. Po vytažení jehly nad pracovní plochu se látka posune. Díky tlaku patky zůstane nit uložená na látce, čímž se vytvoří část stehu. Celý steh je dokončen v okamžiku, kdy jehla znovu projde látkou a vytvoří novou smyčku, kterou zahákne do té předchozí. Toto je celý proces tvorby stehu na šicím stroji.
Hlavní výhodou tohoto stehu je, že může být šitý velmi rychle. Tento druh stehu však není úplně pevný. Celý steh se může rozpadnout, jakmile je jedna nit uvolněna. Některé šicí stroje mohou užívat pevnější druh stehu, pro jehož zhotovení slouží mírně odlišný mechanismus.
Šicí stroje a steh pomocí člunku
Nejdůležitější částí tohoto mechanismu je člunek s háčkem a cívkou niti. Cívka s nití je umístěna pod pracovní plochou v člunku, se kterým otáčí motor šicího stroje spolu s pohybem jehly.
Jehla opět protáhne nit skrz látku pod pracovní plochu, následně zamíří zpět do původní polohy nad pracovní plochou. Nyní přichází ke slovu háček člunku, který zachytí nit v poloze pod pracovní plochou. Háček jednoduchým cirkulativním pohybem zahákne nit od jehly (horní nit) za nit ze člunku (spodní nit). Takto se vytvoří smyčka, která se následně utáhne kolem látky, jelikož zpětným pohybem jehly je vytažena na pracovní plochu. Tímto způsobem za pomoci člunku vzniká velmi pevný steh.
Takto tedy pracují šicí stroje. Pokud vás článek zaujal můžete najít další zajímavé články na našem blogu Šicí-stroj.cz, a pokud se zajímáte o šicí stroje, určitě navštivte kategorii Šicí stroje, kde naleznete konkrétní nabídku.