Nejprve se podíváme, co vlastně slovo patchwork znamená. Je to odvozenina od dvou anglických slov patch (záplata) a work (práce). Patchwork je tedy technika sešívání malých kusů různobarevných látek. Takové kousky spolu vytvářejí geometrické tvary a obrazce, které mohou vypadat velmi úchvatně a neobyčejně. Jak vytvořit patchwork? Patchwork lze vytvořit spojením vrstvy látek a prošitím této vrstvy různými stehy.
Patchwork a jeho historie
V historii patchworku sehrály klíčovou roli ženy amerických osadníků. Jelikož se američtí osadníci pohybovali v neznámé necivilizované krajině, bylo nutné využívat vše, co bylo po ruce. Ke slovu tak přicházely staré látky a jejich zbytky. Zbytky starých látek dokázaly ženy amerických osadníků přetvořit v hotové divy. Při troše šikovnosti posloužil i malý kousek.
Dnes se patchwork vytváří ze zvláštních materiálů, obvykle to je 100 % bavlna ozdobená různými vzory.
Ve své historii patchwork prodělal mnoho období, ve kterých se zdálo, že bude patřit už pouze minulosti. Jedno z takových období přišlo i na konci druhé světové války. Avšak, konec patchworku v těch letech se stal pouhým snem… V posledních letech se totiž patchwork stává velmi populární a rozšířenou technikou šití. Kde všude se patchwork těší velkému nárůstu popularity? Jedná se především o země, jako je USA nebo Japonsko, tedy země od České republiky velmi vzdálené. Přesto svou renesancí prochází patchwork i U nás, v České republice. Rozmáhají se různé druhy propagace patchworku a vznikají patchworkové kluby, pořádají se kurzy patchworku, a dnes už také existují obchody zaměřené na patchwork.
Jak na patchwork?
Patchwork se nejčastěji využívá jako deka, přehoz nebo polštář. Patchworkovou techniku lze uplatnit i při jiných příležitostech, například při výrobě tašky, batohů a různých typů oděvů.
Jaké jsou základní postupy patchworku? Budete překvapeni, ale některé z nich nejsou vůbec složité. Jedná se o řezání, šití, lemování, stříhání a prošívání.
Patchwork a techniky jeho šití
Stříhání představuje nejjednoduší způsob tvorby patchworku. Při stříhání se látka skládá do několika vrstev. Nejčastěji se vytváří vrstvy dvě, potom čtyři a někdy je také více vrstev. Vždy si ale musíme pohlídat, aby látka na sebe byla poskládána s náležitou péčí. Konce látky musí přesně sedět. Nelze zapomenout ani na okraj. Ten by měl mít s ohledem na švy šířku alespoň 15 mm.
Díly patchworku se sešívají sousedním lícem. Po úplně každém sešití musíme vždy sežehlit okraje švů v jednom směru.
Jsou i další možnosti šití patchworku. Jednou z nich je tzv. úsporné šití, které se provádí tak, že sešijeme dva první díly, potom přiložíme a sešijeme další dva, a tak se celý cyklus postupně opakuje, až jsou všechny díly sešity dohromady. Nit neodstřihujeme, ale její odstřihnutí provedeme až na konci, kdy se vyžehlí díly.
Patchwork lze prošít také různými vzory. Volbu barvy provádíme podle vlastního uvážení. Pokud nepatříte mezi zkušené tvůrce patchworku, můžete si vytvořit ten nejjednodušší vzor šitím podél švů sešitých dílků. Jestliže chcete tvořit složitější vzory, nejprve si je předkreslete. S prošíváním začínejte uprostřed a pokračujte směrem ven, tedy k okrajům patchworku.,
Jak vytvořit efektivní, trvanlivé a jednoduché zakončení? Pro tento účel slouží dvojité olemování. Výběr barvy olemování opět závisí pouze na vlastním vkusu a uvážení.
Také vám přijde, že patchwork vůbec nemusí být náročnou a složitou technikou? Samozřejmě tomu tak je. Patchwork je totiž technika, která i při jednoduchém a nenáročném zpracování může vypadat velmi efektivně.