Pokud jste tedy při prohlížení nabídek na šicí stroje narazili na tato dvě označení a nevíte, co znamenají, přečtěte si tento článek.
Šicí stroj a podavač
Po té, co vytáhnete šicí stroj z krabice a začnete ho zkoumat prvními zvídavými pohledy, můžete při pohledu na stehovou desku (to je ta malá ploška pod jehlou a šicí patkou, do které jehla střídavě zajíždí a pak z ní vyjíždí) objevit sadu maličkých kovových zoubků, které z ní vyčnívají. Tyto zoubky jsou části zařízení s názvem podavač, tedy zařízení, které zajišťuje posun látky pod šicí patkou.
Tyto zoubky nejsou nad stehovou deskou stále, ale střídavě se pod ní schovávají, aby potom zase vylezly ven. Zoubky vylézají v okamžiku, kdy jehla opouští látku a jde nahoru. Zoubky podavače vykouknou ze stehové desky, přitisknou látku k šicí patce, spolu s látkou se o kousek posunou a hned se zase schovají dolů. Když se jehla za malou chvíli vrátí do své spodní polohy, propíchne látku již v jiném místě. Tak je zajištěn posun látky, který umožňuje, aby šicí stroj vytvořil steh.
Některé šicí stroje umožňuje funkci podavače vypnout. Tyto šicí stroje tedy nabízejí možnost šití bez podavače, kdy podavač zůstává pouze ve své spodní pozici a látku neposunuje. Posun látky potom přechází na švadlenku, která si může pro posun zvolit libovolný směr. Tato funkce může být velmi užitečná například pro vyšívání.
Šicí stroj a volné rameno
Volné rameno je umístěno v podstavci šicího stroje. Volné rameno umožňuje šít takové věci, jako jsou kapsy, rukávy či nohavice, tedy pro šicí stroj velmi nešikovné části oděvů. Volné rameno je zpravidla schováno v podstavci stroje a lze ho odkrýt odstraněním části podstavce. Není zapotřebí se obávat, že by ho uživatel třeba nenašel, jelikož v návodech pro šicí stroje je popsáno jeho umístění a použití.