0
0,- 

Slovník pojmů

10.02.2016
Slovníček moderních termínů přibližuje výrazy ze světa šití a šicích strojů, které v Ráji šití můžete uplatnit. Pokud vám nejsou jasné některé funkce šicích strojů, zde můžete nalézt vysvětlení.

Slovníček moderních termínů

 

Malý slovníček, který přinášíme, by vám měl usnadnit orientaci v těch informacích o moderních výrobcích, které jsou rozhodující pro jejich cenu. Kromě toho zde najdete i významy řady frekventovaných termínů, které jsou známé spíše mladší, technologiím více nakloněné generaci.ADSL - přenosy dat:

Asymetric Digital subscrier Line, systém současného přenosu dat na pevné lince. Na této lince můžete tedy používat normální telefon a vedle toho i přenášet data do počítače. Přenos se ale liší rychlostí - je nesymetrický, zatímco do PC mohou jít od 1,5 Mbit/s až na 28 Mbit/s, odesílá se  rychlostí 1 - 3,5 Mbit/s.Automatický odstřih nitě:
Automatický odstřih nitě je elektronická funkce, kterou jsou vybaveny pouze dražší šicí stroje. Tyto šicí stroje mají nůž, který po dokončení šití zcela automaticky odstřihne horní i spodní nit. Pozor: Nepleťme si funkce ořezu nitě s automatickým odstřihem nitě, jedná se o dvě zcela rozdílné funkce (viz níže).Bernina:
Tradiční švýcarská značka pro šicí stroje, která sází na nejmodernější design a inovace. Šicí stroje Bernina představují kvalitu Švýcarsku vlastní, jsou vhodné pro kreativní švadleny a nadšence pro šití, vyšívání a patchwork.Brother:
Japonská značka vyrábějící domácí šicí stroje, overlocky, průmyslové šicí stroje, vyšívací automaty, domácí tiskárny a další. Na poli šicích strojů řadíme značku Brother mezi velmi oblíbenou.Coverlock:
Coverlocky jsou šicí stroje, které šijí tzv. spodem krytým stehem, neboli prádlovým stehem. Coverlocky šijí dvě řady shora a obnitkování provádějí ze spodu. Steh šitý na overlocku je velmi pružný a nezbytný pro strečové nebo úpletové materiály. Coverlocky neořezávají látku jako overlock.Diferenciál (diferenciální transport):
Diferenciální transport umožňuje potřebný posun materiálu tak, aby bylo dosaženo efektivního přišívání materiálu nebo roztažení.Druhy stehů pro šicí stroje a overlocky:
- přímý steh - přímý steh pro šicí stroje se používá pro přímé (rovné) šití.
- trojitý přímý elastický steh - tento steh, které šijí šicí stroje, je určen pro šití elastických látek
- saténový steh - šicí stroje ho využívají pro obšívání knoflíkových dírek a pro ozdobné šití
slepý steh - šicí stroje díky němu upravují okraje látky bez viditelného stehu na lícové straně látky
- lemovací mušličkový steh - pro šicí stroje umožňuje získání dekorativních okrajů u tenkých a elastických látek. Zvětšíte-li steh, mělo by to přispěk k tvorbě mušliček na kraji látky. Látku je třeba umístit pod patkou tak, aby přímý steh vznkal na čáře šuv a klikatý lehce za orkajem podložené látk.y Mušličkový steh vyžaduje vyšší napětí nití a pomalejší rychlost šití. 
- elastický vícenásobný steh - pro šicí stroje umožňuje záplatování, všívání elastických pásků či spojování okrajů látek.
- lichoběžníkový steh - má uplatnění při spojování dvou kousků látky, které provádí šicí stroje. Vynikající je například pro zhotování patchworků.
- půlměsícový steh - šicí stroje ho používají pro ozdobnou úpravu okrajů látek. 
- ozdobné stehy - zahrnují tzv. bleskový či korálkový steh a slouží pro zhotovování vnějších ozdob. Využít je lze rovněž pro šití lég.
- spojovací steh - slouží ke spojování dvou kousků látek, které nemají okraje těsně u sebe
- overlockové stehy - jsou určeny k šití a pro úpravu okrajů látek
- větvičkový steh - používá se jako ozdobný steh pro úpravu okrajů přikrývek, ubrusů, záclon a také pro vyšívání.
- trojitý klikatý steh - slouží pro šití těžkých elastických látek a pro ozdobné šití.
- rolující steh - je to třínitný steh obvykle v nabídce overlocků, kterým se šije díky rolování a lemování materiálu. Hodí se zejména pro šití tenkých materiálů.
- strečový klikatý steh - je vhodný pro látání. Rovněž ho lze využít pro zpevňování elastických látek.
- steh pro řasení - slouží pro nařasení šitého materiálu. Ke zhotovení stehu pro řasení musíte umístit látku těsně pod čáru nabrání a pak prošít nad čárou nabrání. Tím získáte vzor v podobě malých kosočtverců.
- obšívací steh - slouží k obšívání neolemovaných okrajů látek, zejména pro snadno třepivé látky. Pro jeho zhotovení umístěte látku pod šicí patku tak, aby steh byl u samého kraje. Potom opusťte patku a začněte šít. Látku veďte lehce. Na zkušebním kousku látky proveďte kontrolní šití, abyste ověřili nastavení šicího stroje. Jestliže jehla při šití mírně přesahuje pravý okraj látky, je steh vyhotoven správně.DVB-S - spotření technika:
Zkratka pro Digital Video Broadcasting - Satellite, neboli příjem digitálního satelitního vysílání.DVB-T - spotřební technika:

Zkratka pro Digital Video Broadcasting - Terrestrial, neboli pro příjem pozemního vysílání digitální televize.
DVD/HDD rekordér - spotřební technika:
Přehrávač DVD, který umožňuje zápis na DVD a má v sobě vestavěn i pevný disk pro záznam pořadu - nahrazuje v současné době video.
Dvojjehla pro šicí stroje:
Dvojjehla je zvláštní druh jehly určený pro ozdobné šití. Má 2 těla a 2 dírky, takže umožňuje šití dvěma nitěmi. Použijete-li každou z obou nití v jiné barvě, získáte pěkný barevný vzor. Může se použít také pro zakončování délek.
EDGE - mobilní telefony, přenosy dat:

Plný název EGPRS=Enhanced General Packet Radio Service, je rozšířením GPRS. Rozšíření spočívá v jiné modulaci a jiných parametrech přenosu a dalších věcech. Nabízí vyšší rychlost než GPRS a je zpětně kompatibilní s GPRS. Maximální rychlost datového přenosu je 200kb/s, u některých mobilů je to 100 kb/s pro odesílání a 300 kb/s pro příjem.Horizontální rotační (drop-in) chapač
Horizontální rotační chapač se v dnešní době používá u většiny moderních dražších domácích šicích strojů. Pouzdro na spodní cívku je umístěno shora na stehové desce a mívá většinou průhledný plastový kryt pro kontrolu množství nitě na cívce. Výhodou horizontálního rotačního chapače je především tichý chod, možnost šití ve vyšších rychlostech a větší množství stehů.Janome:
Japonská značka vyrábějící šicí stroje s tradicí přes 90 let. Výrobce ucelené řady šicích strojů od základních modelů až po vyšívací stroje.Jehla pro šicí stroje a overlocky:
Jehla šicí je základní nástroj pro výrobu oděvů a spojování dalších částí. Vedle krejčovství se využívá též v obuvnictví, brašnářství, čalounictví, a jiných podobných oborech. Jehla má 3 části: Ucho jehly, kterým se provlékne nit, tělo jehly a špičku jehly, která propichuje materiál. Jehly pro šicí stroje jsou speciálně upraveny, takže ucho jehly mají ihned za špičkou jehly.Lucznik:
Polská značka pro šicí stroje a domácí spotřebiče. Lucznik řadíme mezi tradiční výrobce šicích strojů, které má i po 30 letech doma nemálo domácností. Lucznik si i přes velký technický pokrok dodnes udržel postavení významného výrobce šicích strojů.Ořez nitě:

Ořezem nitě je vybavena většina šicích strojů. Jedná se o malý "nožík" na patkové tyči nebo na těle stroje, který umožňuje rychle odříznout nit po dokončení šití, aniž bychom potřebovali nůžky.Overlocky: 
Overlocky jsou šicí stroje, které během jednoho pracovního cyklu vykonávají tři operace: látku obnitkují, sešijí a ořežou. Steh šity overlockem je pružnější. Overlocky slouží k obšívání okraje látky a nenahrazují šicí stroje.Patchwork:

Patchwork je speciální technika pro sešívání látek. Sešívají se tak malé a různě barevné kousky látek, aby vytvořily geometrické vzory. Prošitý patchwork se nazývá quilt. Patchwork byl výhradně záležitostí ruční práce, dnes ale jsou speciální šicí stroje, které patchwork vytvoří.Quilt:

Quilt je prošívaná ozdobná deka. Quilt má 3 základní části, horní část, která je tvořena patchworkem, prostřední část z měkké podšívky a spodní část. Všechny části jsou spojeny prošívacím stehem, které plní také estetickou funkci - na obou stranách vytváří ozdobné vzory.Řezací plotr:

Řezací plotry jsou zařízení, která dokáží vyřezat do papíru, látky nebo tenké folie nejrůznější tvary nebo vzory. Výborně se hodí pro rychlou tvorbu šablon, dekorací, nebo přesnému vyřezávání obrysů z látky.
SFDS:

Zkratka pro Square Feed Drive System, systém podávání látky, který na rozdíl od běžného podávání po elipse podává látku po obdélníku. Látku podává rovnoměrněji. Tento způsob podávání má i pozitivní vliv na kvalitu stehu.
Steh:
Steh textilní je jedno protáhnutí navlečené jehly tkaninou. Slovem steh se rovněž označují některé druhy ok při háčkování.
Šicí stroj:
Šicí stroje
jsou zařízení určená pro šití. Šicí stroje nahrazují ruční šití. Dále velmi rychle a efektivně vykonávají šicí operace, které jsou ručně buď neproveditelné, nebo je jejich ruční provedení náročné a zdlouhavé, anebo dané operace provede rychleji než v případě jejich ruční realizace.Šev:
Šev je řada stehů, které k sobě těsně přiléhají. Existuje několik druhů švů, nejčastěji se rozeznávají švy spojovací, lemovací a ozdobné.Vertikální kyvný (CB) chapač

Vertikální kyvný (CB) chapač je hojně používán u starších nebo levnějších domácích mechanických šicích strojů, které se skvěle hodí pro domácí běžné šití a opravy oděvů s počtem stehů okolo 20. Šicí stroje s CB chapačem se hodí pro základní šití, začátečníky a také švadleny, které jsou na kyvný CB chapač již zvyklé ze starších šicích strojů. Šicí stroje s kyvným CB chapačem se pohybují v cenové relaci od 3000 do 6000 Kč. Dražší šicí stroje bývají vybaveny horizontálním rotačním chapačem.Vertikální rotační chapač
Vertikální rotační chapač se používá pouze u průmyslových šicích strojů, jeho největší výhodou je, že se hodí k šití při vysoké rychlosti. Jsou však určeny jen pro určité typy stehů, jejich použití tak není vhodné u domácích šicích strojů.Volné rameno:
Volné rameno je zařízení pro šicí stroje a overlocky, které umožňuje šití a obšívání rukávů, nohavic a dalších nedostupných částí.Vyšívací stroj:
Vyšívací stroje jsou šicí stroje, které dokážou vyšít výšivku uloženou v některém z vyšívacích formátů. Zdroje pro výšivky lze zakoupit, zkopírovat do vyšívacího stroje z elektronického paměťového média, nejčastěji připojením přes USB port do počítače, nebo si je může uživatel vytvořit sám.


KATEGORIE
Nejprodávanější
Platební metody
Naši partneři
Weblogo
Doporučujeme z naší nabídky
 
Cena s DPH: 29 990,- 
ks
 
Cena s DPH: 20 990,- 
ks
 
Cena s DPH: 21 490,- 
ks
 
Cena s DPH: 12 490,- 
ks
 
Cena s DPH: 4 990,- 
ks
Mohlo by vás zajímat

Copyright 2008 © OK business, s.r.o.
Šumavská 416/15 , 602 00 Brno, IČ:26908280, DIČ:CZ26908280, více info v kontaktech © OK business, s.r.o. - všechna práva vyhrazena Šicí stroje
Google
statistics NetDirect
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.